Trabzonspor'un Avrupa Yolu

Spor Toto Süper Lig 2014 – 2015 statüsüne göre Trabzonspor bu sezonu 6. sırada bitirse bile UEFA Avrupa Ligi’ne gidebilir.

Trabzonspor'un Avrupa Yolu

 Ziraat Türkiye Kupası’nda Galatasaray veya Fenerbahçe’nin finale çıkması ve aynı zamanda bu iki takımın Spor Toto Süper Lig’i ilk iki sırada bitirerek Şampiyonlar Ligi’ne gitmeye hak kazanması durumunda UEFA Avrupa Ligi’ne 3, 4 ve 5. sırada yer alan takımlar gidecek. Bursaspor’un UEFA’dan 1 yıl men cezası alduğu göz önünde bulundurulduğunda sıralama bir altta olan takıma, yani Spor Toto Süper Lig’i 6. sırada bitiren ekibe devredilecek. Bu durumda Trabzonspor, Spor Toto Süper Lig’i 6. sırada bitirmesi durumda dahi UEFA Avrupa Ligi’ne gitmeye hak kazanacak. 

Statü Ne Diyor? 

Spor Toto Süper Lig 2014 – 2015 Statüsünde konu şu şekilde açıklığa kavuşturulmuş; Türkiye Kupası Şampiyonu olan takım UEFA Şampiyonlar Ligi’ne gitmeye hak kazanırsa, a) Spor Toto Süper Ligi’ni 3. Sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 1. Takım olur. b) Spor Toto Süper Ligi’ni 4. Sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 2. takım olur. c) Spor Toto Süper Ligi’ni 5. sırada bitiren takım UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 3. takım olur. Sportif başarı neticesinde UEFA Kulüplerarası Kupa müsabakalarına katılım hakkı elde ettiği halde, UEFA’nın, kupa müsabakalarına katılım ile ilgili kriterleri karşılamaması nedeniyle bu müsabakalara katılamayan takımların yerine; bu kriterlere uygun olmak şartıyla Lig sıralaması gereği takip eden diğer takımlar katılır. 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
zafer - 2 yıl önce
şampiyon trabzonspor