Trabzonspor'un Parasını Kim Yedi?

Olimpiyat Stadı’nda Trabzonspor’un kasasına girmesi gereken para, bedelsiz diye satılan biletler ile kimin cebine gitti?

Trabzonspor'un Parasını Kim Yedi?

Olimpiyat Stadı’nda Trabzonspor’un kasasına girmesi gereken para, bedelsiz diye satılan biletler ile kimin cebine gitti?

21 Aralık 2012 Cuma 22:49
Trabzonspor'un Parasını Kim Yedi?
haberts.com olarak bunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Trabzonspor’un tek kuruşunu kimse yiyemez…

haberts.com: Sayın Kemal Bayrak… Siz İstanbul’da çalışan Trabzonlu ve Trabzonsporlu bir hukukçususunuz. Konunun öncesini bilmeyen okuyucularımız için olayın geçmişini bize özetler misiniz?

Avukat Kemal Bayrak:  Hatırlayacağınız üzere 2011 Ağustos ayının ilk haftasında Trabzonspor İstanbul’da Atatürk Olimpiyat stadyumunda Benfica takımını misafir etmişti. Maça çocuklarımla birlikte gitmek âdetimdir. Bilet almak için maç öncesi Cevahir AVM’ ye gittim. Maça daha saatler vardı lakin BİLETX görevlisi bilet satışının durduğunu söyledi. Stadyumun önünde ki bilet gişelerinden bilet alabileceğimi ifade etti. B tuhaf bir durumdu…

Bunun üzerine, çoluk çocuk stadyumun yolunu tuttuk erkenden. Bilet almak için gişe arıyordum. Birçok gişe kapalı birkaç tane gişe açıktı. Beş tane bilet aldım ve stadyuma girdim. Ben gittiğim her Trabzonspor maçının biletini hatıra olsun diye saklarım. Maçtan sonra evde bilete dikkatli bakınca, biletin altında ‘’davetiyedir para ile satılamaz’’ ibaresini gördüm…

Bunun üzerine hemen biletx yönetimine ulaştım. Bana ‘’ Biz de yanlışlık olmaz… Siz bileti sponsorlardan almışsınızdır’’ diyerek, beni aptal yerine koyan bir tavır sergilediler.

Bileti gişeden aldığımı ve benim gibi binlerce kişinin daha o gişelerden para ile satılamaz yazan biletleri aldığını ifade ettim.

Durumdan emin olmak için Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar ve kulüp müdürünü aradım. Onlarda doğu tribününden kesinlikle davetiye talepleri olmadığını söyleyince, durumdan emin oldum. Zaten en az 45 bin kişinin olduğu stadyumda biletli 22 bin kişi vardı haberlerini okuyunca yapılan çirkinlikten emin olmuştum. Takımım zarara uğratılmıştı ve buna göz yumamazdım… En az 45 bin kişinin olduğu stadyumda 22 bin olduğunun söylenmesi aslında her şeyi açıkça ortaya koyuyordu. Bunu hukuki olarak takip etme kararı aldım…

haberts.com. Peki, sonra ne oldu? Ne yaptınız?

Avukat Kemal Bayrak:  Ben kararlı bir şekilde durumun üstüne gidince, biletx yöneticileri birden ağız değiştirdiler. Biz de hata olmaz diyen insanlar, Kemal Bey hal çaresine bakarız, ne kadar zararınız var söyleyin ödeyelim gibi tuhaf bir yaklaşım sergilediler. Ve sonra işi imalı bir tavır ile ‘’ gelin anlaşalım, bir anlaşma yolu buluruz mutlaka’’ noktasına getirdiler. Ben de tabii ki bunun üzerine hukuki mücadeleyi başlattım.

haberts.com: Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunuzu biliyoruz. Sonra neler oldu, olaylar nasıl gelişti bizimle paylaşır mısınız?

Avukat Kemal Bayrak: Biletix firmasının bedelsiz biletleri stadyum girişlerindeki gişelerden satarak hem sahtecilik, hem dolandırıcılık, hem de hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma ve dahi örgütlü bir suç yapısı varlığı ile ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı’na 08.08.2011 tarihinde şikâyette bulundum.


haberts.com: Peki şikâyetinizin sonucu ne oldu. Hukuksal süreç nasıl işledi?

Avukat Kemal Bayrak: Şikâyetimin üzerinden aylar geçmişti. Bir türlü işlem yapılmıyordu. Bunca zaman geçmesine rağmen, dava açılmamıştı. Bunun üzerine başvurumun akıbeti ve yapılan işlemleri öğrenmek için Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na gittim.

Soruşturmanın akıbeti ile ilgili bilgi almak üzere dosyaya görevlendirilmiş Cumhuriyet savcısının odasına gittiğimde, yanında bir kaç misafiri vardı ve duman altı olmuş odanın içinde başvurumu hatırlattım. Bireysel başvurum olduğunu ve kulübümüzün bu işten zarar gördüğünü söyledim.  Bunca zamandır bekliyordum ve dosyanın akıbetini öğrenmek istiyordum.

Ben bunları söylerken savcı ‘’ Şikâyetten vazmıgeçeceksiniz ‘’ diye ironik bir şekilde sordu. Bende kendisine asla bu davadan vazgeçmeyeceğimi söyleyince, misafirleri olduğunu belirtti ve daha sonra görüşelim dedi. Bunun üzerine oradan ayrıldım.

Bu süreçte olayın peşin bırakmadım. 2012 yılı Aralık ayının başın kadar tarafıma hiçbir çağrı gelmemiş, ifade vermek için savcılığa bile çağrılmamıştım.  Fakat dosyanın unutturulmasına müsaade etmeyeceğim anlaşılmıştı ve bunu üzerine, bana bir zarf gönderilmiş. Hem de iş yerimin önüne atılmış bırakılmış. Adeta biz gönderdik kayboldu denilmek istenircesine… Bir esnaf arkadaşım zarfı alarak bana verdi. Zarf savcılıktan gelmişti ve biletx firmasının sattığı bedelsiz biletlerin savcılığa teslimi isteniyordu.

haberts.com:  Peki sonra ne oldu. Olaylar nasıl gelişti?

Avukat Kemal Bayrak: Bunun üzerine 14.12.2012 tarihinde Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığına giderek dosyanın görevli savcının odasına gittiğim. Kendisine daha önce şikâyetimize konu olan biletlerin benden istendiğini ve onları teslime geldiğimi söyledim.

Biletx firmasının adını söyler söylemez savcı, '’Ya Avukat Bey günahsız pırıl pırıl iki gencecik adamın başını yediniz, ayıp ettiniz’’ deyiverdi.  Ben de, ‘’Savcı bey hayırdır ne çabuk olayı hatırladınız. Binlerce dosya arasında bu dosyayı unutmamışsınız besbelli. Lakin kimin işten atıldığı ya da benzeri konularda bir bilgim yok. Eğer iki kişi işten atılmışsa, firma olayı bu kişilerin üstüne yıkarak, kendini sıyırmaya çalışıyor. Dosyanın bir suretini istiyorum. Firma bu işi iki çalışana atıp, bu işten sıyrılamaz. Trabzonspor’un yaşadığı maddi mağduriyet faiziyle beraber firmadan alınmalı. Peki, savcı siz de firmanın bu oyununa itibar mı edeceksiniz?’’ dedim.

Biletleri elden bırakıp gitmeyeceğimi, fotokopisini alacağımı ve resmi tutanak ile teslim edilecek biletlerin teslim evrakının hazırlanması ve resmi muameleye dair evrakın bana verilmesini istedim.

Savcı da ‘’Ya bırak avukat bey, biz biletlerin emanet kayıtlarını alırız. Sen bırak git ‘’demesi üzerine '’ Savcı Bey ben avukatım, şikâyet ve suç duyurusunda bulunduğum ve asıllarının bende olduğunu belirttiğim suça konu biletleri ben nasıl kayıtsız ve kuyutsuz bırakabilirim size. Yoksa iftira ve suç tasnii ve dahi adliyeye yönelik sair suçları işlemiş olurum… Bu biletlerin başına bir hal gelirse mesul olurum’ ‘ şeklinde beyanda bulundum.

Savcı da teslimin yapılması için kâtibini çağırdı. Ben dilekçemi yazıp geldiğimde Savcı yine ‘’ Avukat Bey bak memur bey geldi benim kâtibimdir. Biletleri kendisine ver ve git’’ ifadesini kullandı.  Bu durum canımı sıkmaya başlamıştı. Tek delil biletlerdi ve benden onları bırakıp gitmem isteniyordu. Hem de hiçbir kayıt tutturmadan…

Biletleri vermedim ve bizzat kendim tutanakları tutturdum ve takibini yaptım. Bu durumdan kâtip dahi rahatsızlık duymuştu. Bir suç hakkında kanuni görevimi yaparken karşılaştığım bu muamele beni oldukça rahatsız etmişti. Savcı ise halen iki masumun başını yaktığımdan dem vuruyordu. Ben de mağdur olanın iki çocuk ve biletx değil, kulübüm olan Trabzonspor olduğunu ısrarla ifade ettim. Biletx’in bu olay üzerine işten attığı iki çocuğun da gerekirse ücretsiz avukatlığını yapabileceğimi söyledim ve kulübümün hakkını kimsenin yiyemeyeceğinin altını çizdim.

Savcıya, görevinin suç işleyenlerin takibini yapmak ve hukukun tecellisini sağlamak olduğunu ifade ettim. Savcının görevinin biletx firmasına bunun hesabını sorması olduğunu hatırlattım. Suç ve suçluların korunması durumu oluşursa, ne pahasına olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağımı söyledim. Savcıya, konuyla ilgili kendisine bir baskı yapılması veya benzeri bir durum varsa, dosyayı bırakmasını ve başka bir savcıya devretmesini istedim.

Bu tavrım üzerine savcı ‘’ Biletx’e dava açacağım’’ ifadesini kullandı. Fakat oldukça sinirli, öfkeli ve sert bir şekilde söyledi bunu.  Hatta hop oturup hop kalkar vaziyette, oldukça öfkeli bir tavırlar içerisinde bulundu… Sanki ben kulübümün hakkını takip ederek bir suç işliyordum. Bu sert tavrı üzerine ‘’ Söz konusu şirketi korumak için cansiperane mücadele ediyorsunuz intibaı oluştu’’ dedim.

Bu süreçte biletx firması, iki çalışanını tazminatlarını vererek işten atmış ve göz boyamanın dik alasını yapmış. Soruşturma kapsamında da bu durumu gazete küpürleri ile destekleyerek dosyaya sunmuşlar. Bunlar tamamen göz boyama ve bu tavırları ile gerçeği örtemezler.

haberts.com: Tüm bunlar yaşanırken, kulübümüzün tavrı ne oldu? Kulüp yetkililerini bu durumdan haberdar etmiştiniz…

Avukat Kemal Bayrak: Üzülerek belirtmeliyim ki, kulüp bu konuyu hiç takip etmedi. Kulübümüzün bu olaya hiç müdahil olmaması üzüntü verici… Burada kulüp büyük maddi zarara uğratıldı. Ve bu benim tespit edebildiğim kadarı… Ya tespit edilemeyenler. Lakin önemli değil, biz taraftarlar zaten bu kulübün sahibiyiz. Kulübe sahip çıkmak için birisinin desteğine ya da yönlendirmesini ihtiyaç duymuyoruz. Benim için kendi işletmemin zarar görmesi ile Trabzonspor’un zarar görmesi arasında bir fark yok. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğim. Bunu gündemde tutmalıyız. Kulübümüzün çalınan tek kuruşunu dahi alana kadar mücadeleye sürdürmeliyiz. Herkes Trabzonsporluların tek kuruşuna dahi el uzatılamayacağını görmeli.

haberts.com: Kemal Bey, biz de size bu haklı hukuk mücadelenizde sonuna kadar destek olacağız…

Son Güncelleme: 21.12.2012 23:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep HALİL 2012-12-21 23:20:02

kemal bey duruşunuzdan dolayı size hayranlık ve saygılarımı sunuyorum.bir trabzonlu ve trabzonsporlu olarak çok gururlandım.lakin yazdıklarınızı tamamen okuduktan sonra kulüp yetkililerinde bazı şeylere göz yumduğunu anladım,yazık o savcıdan önce kulüp yetkililerine yazık keşke bu mücadelenizde trabzonspor kulübü yanınızda olsa eminim çok kolay aşılabilecek bir sorun olur bu elimden geldiğince sonuna kadar destekcinizim recephalil@mynet.com

Avatar
6161 2012-12-21 23:20:12

öküz yonetim nerede bunlar ne bok yaparlar la yetimin hakkı var haram olsun

Avatar
aslı kent 2012-12-21 23:26:00

helal olsun size... bizde sizin destekçiniziz... döktüğünüz ter size helaldir... allah sizi hiç bir yerde bunaltmasın...

Avatar
SERKAN PARMAK 2012-12-21 23:34:04

sayin avukat kemel bayrak tebrik ediyor anlindan opüyorum sizi allah sizin gibileri başimizdan eksik etmesin allah yardimcin olsun.

Avatar
çetin KANSIZ 2012-12-21 23:47:33

adamsın avukat bey .bizim yöneticiler nerde .

Avatar
ömer bektaş 2012-12-22 00:10:32

desenize avukat bey bu futbol camiasın kimlerin hakkı yenmiyorki bu anlattığınız olaylardan sonra futbolun nekdar kirli oyunlar içerdiğini birkezdaha gözler önüne serdiniz. adaletin ve faziletin olmadıı yerde hak hukuk aranmaz.. mükemmel insanlık vazifesi göstermişsiniz bu insancıl tavrınızla sizi tebrik ediyor' kulübümüzün de bu olaya el atamsını isityorum...

Avatar
Sürmeneli 2012-12-22 00:14:10

buda birşeymi biletimle gişeden geçerken iki kişi arkamdan paket olduk,turnikeyi geçer geçmez ne yapıyorsunuz diyip olaya şahit polislere şikayet ettiğimde az kalsın dayak yiyecektim,olimpiyatta her biletli seyirci sayısı açıklandığında bir taraflarımla gülerim çünkü stad ile sayı birbirini asla tutmaz...lanet olsun...

Avatar
İ.DEVİŞOĞLU 2012-12-22 00:20:30

bu cesur davranişinizla sizi kutluyorum .başarilar diler başarınız daim olsun diyorum

banner575