Trabzonspor'un Psikoloğundan Dikkat Çeken Açıklamalar

"Şiddetin çözümü spor kültürüdür"

Trabzonspor'un Psikoloğundan Dikkat Çeken Açıklamalar

 Trabzonspor Kulübü'nde de görev yapan spor psikoloğu Faruk Bozkır, çıkarılan kanunlar ve güvenlik önlemlerinin futbol sahalarındaki sorunu tek başına çözmede yeterli olamayacağını, spor kültürünün gelişmesi gerektiğini söyledi.

Bozkır, spor sahalarında yaşanan olaylara ilişkin açıklamalarda bulunarak, "Gündemimizde maalesef yeniden stadyumlarımızda yaşanan futbol terörü var. Çıkarılan kanunlar ve güvenlik önlemlerinin bu sorunu tek başına çözmede yeterli olmayacağı çok açık. Spor kültürümüzü geliştirmezsek ve sporu toplumun sadece izlediği değil, bizzat yaptığı toplumsal bir gerçeklik haline getiremezsek bu türden olayları daha çok konuşuruz" dedi.

Spor yapmayan, sadece izleyen grupların giderek fanatikleştiğini, karşılaşmayı sadece yenmek ve yenilmek olarak algıladığını ifade eden Bozkır, şöyle devam etti:

"Sporla ilişkisi olmadığı için de sahadaki sporcu ile empati yapamıyor. Takımının kimliğinin bir parçası değil, bütünü yapan, o takımla kendisini özdeşleştiren birey, olası yenilgilerde kendisinin yenildiğini hissederek kişiselleştirip, saldırgan davranışların içine girebiliyor. Sağlıklı taraftar kimliği sporu sosyal bir etkinlik olarak kabul eder ve karşı taraf iyi oynarsa onu alkışlar, her durumda stadyumdan keyifli ayrılmasını bilir. Spor kültürü sporu bilen, yapan toplumlarda gelişir, dili, rengi, inancı, milliyeti ne olursa olsun birleştiren, kaynaştıran yönü vardır ve sporu yaşama renk katan bir olgu olarak görür."

"Spor yapan insan mutluluk hormonu salgılar"

Hızla bu anlamda adım atmak gerektiğini anlatan Bozkır, şunları kaydetti:

"Sporu tabana yaygınlaştırmak, okullarda beden eğitimi dersi sürelerini arttırmak ve hakkıyla yapmak, spor salonlarını 24 saat yaşayan merkezler haline getirmek, lisanslı sporcu sayısını arttırmak, spor yapan gençleri ve bu imkanı veren spor kulüplerini finansal açıdan desteklemek spor kültürünü geliştirecek önemli adımlardan olacaktır. Bu sayede atalarımızın dediği gibi 'sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' sözü de yerini bulacaktır.

Spor yapan insan mutluluk hormonu salgılar, olaylara tepkisel değil daha serin kanlı yaklaşır, empati gücü gelişir, çocuklarımız ve gençlerimiz sağlıklı bir şekilde sosyalleştiği için de sigara, alkol ve madde bağımlılığından korunmuş olur. Tüm bunlar toplamda spor kültürünün yeşermesinde önemli rol oynar."

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.