Trabzon'da Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Genç, mesajında kandillerle ilgili, “Bütün değerlerin yozlaştığı, kaybolduğu ve değişerek niteliğini yetirdiği günümüz dünyasında kandiller dini anlamının ötesinde Müslümanlar için ruhsal, manevi ve sosyal anlamlar içermektedir. Dinimizde önemli bir yeri olan kandiller, manevi ve ruhsal açıdan temizlenmemiz, bu dünyadaki rolümüz, yaptıklarımız, yapacaklarımız, kısaca ve kulluk vazifemizin tekrardan bilincine varmamız için bizlere çok değerli fırsatlar sunar.” ifadelerini kullandı. 

“ŞEFKÂT, MERHAMET VE SEVGİ PEYGAMBERİ”

Mesajında bütün Müslüman alêminin Mevlid Kandili'nin tebrik eden Başkan Genç, Hz. Muhammed (S.A.V)’i alemlere rahmet olarak gönderildiğini dile getirdi. Genç, ifadelerini şöyle sürdürdü: “Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V), “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” hadisinde vücut bulduğu üzere Hz. Peygamber sadece Müslümanlar için değil, bütün insanlık için rol model olacak mümtaz bir şahsiyettir. Hicri Takvime göre bir kez daha O’nun doğum tarihi olan Mevlid Kandili’ni idrak etmenin mutluluk ve sevincini yaşıyoruz. Doğumuyla dünyayı şereflendiren, insanlığa anlam katan, şefkât, merhamet ve sevgi peygamberi Hz. Muhammed'e (S.A.V) selâtüselam olsun.”  

“KALPLERİ VE GÖNÜLLERİ BİRLEŞTİRDİ”

Bütün insanlığın Hz. Peygamberin rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaç olduğunu kaydeden Genç, "Ümmeti olmakla müftehir olduğumuz Resuli Ekrem, bize hayat veren Kitabı Mübini, furkanı, mizanı ve hikmeti getirdi. O, Rabbimize, kainata ve insanlara karşı görevlerimizi öğretti. Hakkı, hakikati, adaleti, fazileti ve hidayeti hatırlattı. Allah'ın kelamını, örnek hayatıyla beyan etti ve onu yaşanan bir hayata dönüştürdü. Güzel ahlakıyla bütün insanlığa örnek oldu. Kalpleri ve gönülleri birleştirdi. Kardeşliği dostluğu ve arkadaşlığı tesis etti. Bugün, tüm insanlık Hazreti Peygamberin çağlar üstü örneklik ve rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır.” cümlelerine yer verdi. 

HZ. PEYGAMBERİ (S.A.V) BÜTÜN İNSANLIĞA ANLATMALIYIZ

Hz. Peygamberin bütün insanlığa misal teşkil eden hayatını anlatmanın her Müslümanın görevi olduğunu belirten Başkan Genç, “Resuli Ekrem'in rehberliğini tüm insanlığa tanıtacak olanlar da hiç şüphesiz Müslümanlardır. Hz. Peygamberimizin bütün insanlığa hüsnü misal teşkil eden eşsiz rehberliğini en güzel şekilde anlatmak Yüce Rabbimize olan kulluk vazifemizin en önemli payesidir. Yüce dinimiz İslâm'ı en veciz şekilde yaşayan ve bize en sarih şekilde tanıtan kutlu Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumu vesilesiyle idrak ettiğimiz Mevlid Kandili'ne ulaşmanın huzurunu, saadetini, sevincini ve heyecanını yaşıyoruz. Bu vesilelerle bütün Müslüman aleminin Mevlid Kandili'ni tebrik ediyor, Yüce Mevlâ'dan Mevlid Kandili'mizin hayırlar getirmesini niyâz ediyorum." ifadelerine yer verdi.