Aydınlı Kadın İşçilerin Emek Mücadelesi

Aydın'da tam kapanmaya ve Ramazan'a rağmen kadın işçilerin mesaisi devam ediyor.

Aydınlı Kadın İşçilerin Emek Mücadelesi

Aydın'da tam kapanmaya ve Ramazan'a rağmen kadın işçilerin mesaisi devam ediyor.

Türkiye’nin önde gelen çilek üretim merkezlerinden Aydın'da seralarda hasada devam eden emekçi kadınlar, bugünü böyle kutladı. 14 bin dekar alana kurulu Sultanhisar ilçesindeki seralarda 10 bin tarım işçisi çalışıyor. İşçilerin çoğu ise kadın. Talebi karşılamak için çilekleri toplamak üzere erken saatte yola çıkıyorlar. Sahurdan sonra yola çıkan emekçi kadınlar, gün doğmadan seraya varıyor. Kadın eli titizliği ile hassaslıkla toplanan çilekler, günlük 70 lira yevmiye karşılığında toplanarak pazar ve marketlere gönderiliyor.

Ege'de sıcaklıkların yükselmesi ve örtü altı seralarda çalışma sebebiyle zor koşullarda çilek toplama işlemi sürüyor. Ramazan ayında 6 saat, normalde 8 saat mesai yapan emekçi kadınlar, yorucu bir süreçte para kazanıyor.

Çilek işçilerinden Gülcan Öcal, tüm zorluklara rağmen çalışmak zorunda olduklarını, 1 Mayıs'ı bayram olarak kutlayamadıklarını belirtti.

Sabah 05.00'te evden çıkıp, 06.00'da işbaşı yapan kadınlar, sıcaktan dolayı 12.30'da işi bırakıyor. Hasat haziran ayına kadar sürecek...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Faik kızıl
Faik kızıl - 2 ay Önce

Fordo mavi

SIRADAKİ HABER