Kadınlar bir mesleğe daha el attı

Aydın’da erkeklerin ağır iş olduğu gerekçesi ile tercih etmediği kaynak işine kadınlar el attı. Kısa sürede kaynakçılığa estetik duygularını da katan kadınların yaptığı kaynak erkeklerin yaptığı işten daha çok beğenildi. Şoförlükten,...

Kadınlar bir mesleğe daha el attı
banner818

Aydın’da erkeklerin ağır iş olduğu gerekçesi ile tercih etmediği kaynak işine kadınlar el attı. Kısa sürede kaynakçılığa estetik duygularını da katan kadınların yaptığı kaynak erkeklerin yaptığı işten daha çok beğenildi. Şoförlükten, lastik tamirciliğine kadar pek çok mesleğe el atan kadınlar Aydın’da faaliyet gösteren OKT Trailer firmasının öncülüğünde kaynakçılığa da el attı. Oldukça başarılı olan kadınlar açılan kursları başarı ile tamamlayarak üretime başladı.

Aydın’da araç üstü ekipman üreten ve dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapan OKT Trailer firması sanayinin genelinde yaşayan ara elaman ve kaynakçı sıkıntısını çözmek amacıyla İş-Kur ile iş garantili kurs düzenledi. İlk etapta erkeklere yönelik düzenlenen kurs, erkeklerden beklenen ilgiyi görmeyince bu defa kurslara katılması için bayanlara da çağrı yapıldı.

“Estetik duygularını maharete dönüştürdüler”

OKT Trailer’de açılan iş garantili kurslara bayanlar erkeklerden daha çok ilgi gösterince fabrikada eğitimler başladı. Kısa sürede kaynak işini 10 numara yapmaya başlayan kadınlar herkesi şaşırttı. Kaynak işinin yanında meslekle ilgili çeşitli eğitimler verilen kadınlar tam bir usta oldu. Kınalı elleri ile metallere adeta hayat veren kadınlar hem iş hem de meslek sahibi olduklarını belirterek kendilerine güvenip hanımlara özel kaynak iş garantili kaynak kursu düzenleyen OKY Trailer firmasına teşekkür ettiler.

Gelişen teknoloji ile birlikte iş hayatında kadın-erkek ayrımının nerdeyse ortadan kalktığını belirten Seda Çetin, “Eskiden bazı işleri yapmak için ciddi bir güç gerekiyormuş. Şimdi pek çok şey teknolojide. Sadece insan aklı ve emeği gerekiyor. Pek çok meslekte olduğu gibi kaynakçılık da erkek mesleği olarak biliniyordu. Biz bayanlar bu işe de el attık. Yakın zamanda bu iş de bizim işimiz olacak” diye konuştu.

Firma olarak kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık ve daha çok kadın istihdamına yönelik çeşitli çalışmalarının olduğunu belirten OKT Trailer Genel Müdürü Hakan Maraş, “Kaynak ve çeşitli birimlerde kadın istihdamımız yoktu. Ancak açılan kurslarda kadınlardan da talep gelince hanımlara inanıp güvenerek kaynak ile ilgili eğitime başladık. Kadınlarımız kısa sürede işi öğrendiği gibi , kadınların yaptığı kaynaklarda estetik görünüm de çok harika oldu. Kadınlarımızın her biri kısa sürede kaynakçılığın yanında meslek edindi” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER