Burhaniye Tarihi ve Turistik Yerleri

Burhaniye sadece doğal güzellikleri ile değil aynı zamanda da turistik olarak tarihi noktaları ile de ilgi çekmektedir.

Burhaniye Tarihi ve Turistik Yerleri

Burhaniye tarihi yerler farklı uygarlıkları içerisinde barındırarak ziyaretçileri geçmişe doğru bir yolculuğa da çıkarmaktadır.

Burhaniye içerisinde oluşan ilk yerleşim yerleri M.Ö 1443 yıllarında Mysia bölgesi halkı tarafından ortaya konulmuştur. Antik Çağ’dan itibaren yerleşimin bulunduğu alanlar olarak da görülmüştür. Bu dönemde Lidya Kralı Krezüs;’ün kardeşi olan Adramys şehri yeniden inşa ettirmiştir. O dönemlerde adının Adramytteion olduğu ve hukuk merkezi olarak tanımlandığı da bilinmektedir.

Bundan sonraki evrede de Romalılar tarafından ele geçirilmiş olan Burhaniye çok stratejik bir noktada bulunmaktadır. Roma’dan sonra da Bizans topraklarına giren Burhaniye; tarihi eserlerini bu dönemde kaybederek daha önemsiz bir statüde yer almıştır. Selçuklu ve Osmanlı toprakları içerisinde de yer alan Burhaniye kenti; adını 1876 yılında bağımsız ilçe olduğunda Sultan Abdülhamid’in oğlu olan Burhanettin’den almıştır.

Adramytteion Antik Kenti

Bu antik kent içerisinde pek fazla antik esere rastlanılmamaktadır. Bunun sebebi olarak ise şehrin sık sık istilaya uğraması gösterilmektedir. 1090 yılında tamamen terk edilen bu antik kent; artık sit alanı kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Kaya Sunakları

Madra Dağı eteklerinde bulunan Kaya Sunakları; Antik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Antik dini alanlar olarak görülmekte ve tapınak olarak da adlandırılmaktadır. Kaya Sunakları’nın Cilalı Taş Devri’ne kadar uzandığı da söylenebilmektedir. Hisarköy Kaya Sunağı, Bahadınlı Köy, Dedekaya, Anatanrıça Kült, Bahadınlı Köyİnkaya Mağarası, Börezli KöyFugla Tepe, Dutluca Köy Deliktaş Kaya Sunağı ve Pelitköy Harmankaya Mağarası da bu tip sunakların içerisinde sayılabilmektedir.

Şahinler Köy Cami

150 yıllık bir geçmişe sahip olan Şahinler Köy Cami; içerisinde bulunan hat örnekleri ve freskkleri ile ilgi çekmektedir. Aynı zamanda da süslemeli kubbesi ile de apayrı bir özelliğe sahip olmasıyla tanınmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER