Başkan Can’dan vatandaşları taşkın konusunda hassasiyete davet etti

Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, geçen günlerde meydana gelen ani yağış sonrası oluşan su taşkınları nedeniyle açıklamada bulundu.Yurdun birçok şehrinde meydana gelen, köprü ve birçok yapının yıkılmasına yol açan yağışın Bilecik’te...

Başkan Can’dan vatandaşları taşkın konusunda hassasiyete davet etti

Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, geçen günlerde meydana gelen ani yağış sonrası oluşan su taşkınları nedeniyle açıklamada bulundu.

Yurdun birçok şehrinde meydana gelen, köprü ve birçok yapının yıkılmasına yol açan yağışın Bilecik’te en az derecede hissedildiğine vurgu yapan Belediye Başkanı Nihat Can, Bilecik Belediyesinin meydana gelen yağışın olduğu günden bu yana gerekli çalışma ve tedbirleri yerine getirdiğini belirterek; "Zaman zaman ülkemizin birçok noktası ile yakın bölgemizde olduğu gibi Bilecik’imizde de geçtiğimiz gün ani bir yağmur yağışı gerçekleşti. Ancak çok şükür bu ani yağışı en az bir problem ve zararla atlattık. Bir günlük yağışın 20 dakika gibi bir sürede meydana gelmesi ani taşkınlara yol açtı. Her yağış zamanında olduğu gibi bu kez de belediyemiz ve AFAD ekipleri, yağışın olduğu anda sahada gerekli inceleme ve tedbirleri almak için bütün imkanlarını seferber etti” dedi.

“Belediyemiz ve AFAD ekibi tarafından oluşturulan kriz masası ile olumsuzlukları en aza indirdik”

Başkan Can açıklamasının devamında, Bilecik Belediyesi ve AFAD Müdürlüğü tarafından oluşturulan kriz masası ile olumsuzlukları en aza indirdiklerini belirterek, “Gerek Kriz Masası ekipleri tarafından gerek vatandaşlarımızın bizlere ilettiği bilgiler ve görseller doğrultusunda şehrimizin bazı bölgelerinde ani yağış dolayısıyla olumsuzlukların yaşandığını tespit ettik ve maalesef oluşan baskınlardan kimi esnafımız ve vatandaşımız mağdur oldu. Bilecik Belediyesi olarak bundan sonra bu tür olumsuzlukları en aza indirmek için çeşitli fizibilite çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Ancak bu tür taşkınların tamamen alt yapı yetersizliğinden olmadığı ve atıklar başta olmak üzere çöp ve yaprakların yağmur hatlarını doldurarak işlevsiz hale getirdiği tespit edildi. Belediyemiz tarafından hali hazırda bulunan yağmur suyu hatlarımızda kapsamlı temizlik çalışmaları devam ederken aynı zamanda yeni yağmur suyu hatlarını da gerçekleştiriyoruz. Bu vesile ile vatandaşlarımızın çöp konteynerleri ve inşaat çevrelerini temiz ve özenli tutmalarını önemle rica ediyoruz. Zira bu tür yağışlarda yağmur suyu mazgalları, taşınan atık ve çöpler ile mevsim gereği dökülen yapraklar tarafından dolmakta ve devre dışı bırakılmakta böylece olumsuzlukların miktarı artmaktadır. Vatandaşlarımızın bu konuda daha hassas olmaları son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

“Şehrimizin bütün noktalarındaki yağmur suyu kanalları temizleniyor ve yeni kanallar ekleniyor”

Başkan Can açıklamasının sonunda ”Belediyemiz ekipleri, çalışmaları kapsamında belirli aralıklarla yağmur suyu mazgallarında temizleme çalışmalarını yerine getiriyor. Çalışmalar kapsamında ayrıca şehrimizin birçok noktasında gerekli görülen alanlarda yeni yağmur suyu kanalları açma çalışmalarımız da devam ediyor. Çalışmaların tamamlanması ile bundan sonra oluşacak ani taşkınları engelleyebileceğiz” ifadelerine yer verdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER