Bilim insanları uyardı: Mars vebası yeni bir pandemi mi?

Mars’tan alınan taş ve toprak örnekleri Dünya'ya getirilirse ne olur? Yeni bir pandemi mi doğar?

Bilim insanları uyardı: Mars vebası yeni bir pandemi mi?

Bilim insanları uyardı! NASA'nın geliştirdiği Perseverance aracı, 30 Temmuz 2020'de fırlatılmış, 18 Şubat 2021'de kızıl gezegene inmişti. Mars'ta inceleme yapan uzay aracı, yüzeyden örnekler toplayacak. Ancak, bilim insanları bu konuyla ilgili korkutan bir açıklama yaptı...

Avrupa Uzay Ajansı ile NASA, Mars'tan alınan örnekleri Dünya'ya getirerek incelemek için ortak çalışıyor. Gezegenden yeni örnekler almak için ayrıca 2026'da bir kara aracı da fırlatılacak. Mars örnekleri potansiyel mikroorganizmaların orada yaşamış olabileceğini gösterecek. Bu örnekler önümüzdeki yıllarda Dünya'ya ulaştırılacak.

Bilim insanlarının en büyük hayali daha önce Mars'ta yaşam olup olmadığını öğrenmek. Ancak, kızıl gezegenden toplanan örnekler Dünya için büyük bir risk teşkil ediyor.

Mars Vebası Riski Var!

NASA'nın 1975'ten 1983'e kadar süren Viking programında mühendis olarak çalışan Dr. Gilbert Levin, Mars'tan Dünya'ya getirilen örneklerin Dünya'yı savunmasız bırakabileceğini, yeni bir pandemi yaratabileceğini açıkladı. Mars vebası yaratabilecek numuneler güvenli kaplar içinde bile getirilse risk büyük dedi.

Ancak, yalnızca Dünya üzerindeki laboratuvarlar bu incelemeyi yapacak ekipmana sahip.

Bununla birlikte Avrupa Uzay Ajansı, Mars'tan toplanan örnekleri Dünya'ya getirmenin şu an için acil bir gereksinim olmadığını söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER