NASA'nın Mars'taki helikopterinden ilk mesaj geldi

Ingenuity adlı helikopter, Dünya'ya Mars'tan ilk haberi verdi: 'Her şey yolunda!'

Oyun haberleri 22.02.2021, 12:21 22.02.2021, 12:22
NASA'nın Mars'taki helikopterinden ilk mesaj geldi

30 Temmuz 2000 tarihinde NASA'ya ait Perseverance adlı uzay aracı, 7 aylık yolculuğunun ardından Mars'a vardı. 18 Şubat'ta kızıl gezegende bulunan Jezero Krateri'ne inişini gerçekleştiren araçla birlikte Ingenuity adlı küçük bir helikopter de gezegene indi. Böylece ilk kez Dünya'dan başka bir gezegene helikopter gönderilmiş oldu.

Helikopterin Mars'tan Dünya'ya gönderdği olumlu mesajlar, tüm dünyayı heyecanlandırdı. Mesajda, çalışmaların beklentiler doğrultusunda olduğu ve her şeyin yolunda olduğu yer aldı. Mars Reconnaissance Orbiter isimli uzay sondası 2005 yılında Mars yörüngesine keşif amacıyla fırlatılmıştı. Helikopter de sonda aracılığıyla veri göndermeyi başardı. Mars etrafında dönen uzay sondası, iki gezegen arasında iletişimi sağlayan bir uydu niteliğini taşıyor.

Ingenuity operasyonlarının başkanı Tim Canham, şu an için helikopterin bataryalarını şarj edeceklerini açıkladı. 2 kg'lık helikopterin 1 ay ila 2 aylık bir süreç arasında harekete geçmesi bekleniyor. Bu süreçte bilim insanları düz ve engeslsiz bir alan tarayarak helikopterin kalkışı için hazırlık yapacak.

Ingenuity helikopterinin amacı, gelecekte insanlı Mars keşifleri yapmak ve bölgeyi haritalandırmak. Araçta soğuk hava koşullarına karşı bir ısıtıcı da bulunuyor. Eğer Ingenuity başarıyla Mars'ta havalanırsa, başka gezegende uçan ilk hava aracı olarak tarihe geçecek.

Yorumlar (0)