Nasa’nın Çarpıcı Salda Gölü Açıklaması

Nasa’nın Çarpıcı Salda Gölü Açıklaması

Türkiye’nin Maldivleri olarak nitelendirilen Salda Gölü ile ilgili NASA, çarpıcı bir paylaşımda bulundu. ABD Uzay Ajansı, Twitter hesabı üzerinden Mars’ta bulunan Jezero Krateri üzerinde incelemeler yapacağını ve yaşam izi arayacak olan uzay aracı Perseverance’in fırlatılması için geri sayımın başladığını duyurmuştu. Ayrıca NASA'nın sosyal medya paylaşımlara arasında Türkiye’nin Maldivleri olarak gösterilen Burdur’da ki Salda Gölü’nün uzaydan görüntüsü ile NASA ekibi tarafından Salda Gölü'nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların sonuçları da yer alıyor.

Jezero Krateri ile Salda Gölü’nün birlikte yer aldığı NASA’nın sosyal medya paylaşımında, “Mars’a geri sayım başladı!  NASA’nın açıklamasının devamında ise Jezero Krateri'ne kimse ayak basmadı ama Türkiye’de bulunan Salda Gölü ile neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var” yer alır.

Salda Gölü’nde Bilimsel Çalışmalar

NASA uzmanları tarafından Salda Gölü ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların sonuçları NASA’nın web sitesinde geçtiğimiz günlerde yayınlandı. NASA’nın web sitesinde yapılan bilimsel araştırmaya ilişkin açıklamada Salda Gölü’nden alüvyon yelpazesi, tortul yüzeyleri, sualtı mikrobiyalitleri, eski ve yeni mikrobiyalitler ve eski mikrobiyalitlerin açıkta kalan adası gibi pek çok fotoğrafa da yer verilmiştir.

Mars’ı Anlatacak Salda Gölü

NASA tarafından 2019 yılında Türkiye’de Bir Göl Bize Mars’ı Anlatabilir başlıklı olan çalışmasında Salda Gölü ile Mars’taki bir çarpma kraterinin yani söz konusu iki havzanın benzer jeoloji ile benzer mineraolji içerebileceğine ilişkindir. NASA tarafından yapılan açıklamada Mars’ta bulunan Jezero Krateri’ne herhangi bir insan tarafından ayak basılmadı ama Krater üzerinde çalışacak olan araştırmacıların, neler bekleyebileceğine dair bazı fikirlerinin olduğu belirtilmiştir.

NASA tarafından 2019 yılında Salda Gölü’nde yapılan bilimsel araştırmaları doğrultusunda Salda Gölü’nün dünya üzerinde Jezero Krateri’ne benzeyen bir manzara olduğu ve aynı zamanda Krater’de bulunan karbonat mineralleri ve deltaları ile benzerlik içermesi sayesinde Dünya üzerinde bilinen tek göl olduğu açıklanmıştır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER