Uzay çöplerini toplamak için çalışmalar başladı

Uzay çöplerini toplamak üzere iki uydu uzaya gönderildi.

Uzay çöplerini toplamak için çalışmalar başladı

Son yıllarda uzay projeleri hız kazandı. Uzaydaki enkazlar büyük bir sorun haline geldiği için, buradaki uydular çalışamaz bir durumda. 2 bin adet aktif çalışan uydunun bulunduğu uzay boşluğunda 3 bin uydu kullanılamıyordu.

Gerek uyduların aktif hale getirilmesi, gerekse bu uyduların yakınındaki enkaz parçalarını temizlemek için yeni bir hamle geldi.

Önümüzdeki yıllarda, geniş kapsama alanı elde etmek ve düşük gecikmeli telekomünikasyon ve izleme hizmetleri sunmak üzere bu uyduların sayısı giderek artacak.

İngiltere, ELSA-d adlı projeyle Kazakistan'ın yörüngesine uydu gönderdi. Amaç, uzay çöplerini toplamak. Bunun için iki uydu yörüngeye fırlatıldı. Kontroller İngiltere'den sağlanıyor.

Yörüngedeki çöpler toplanacak, yardımcı uydu ise kenetlenmeyi sağlayacak.

Bu proje, dünyanın ilk ticari enkaz kaldırma görevini üstleniyor.

Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı, uzay çöplerini kaldırmak için 2025'de yeni bir görev başlatacak. Bu planda, uzay aracının çöpleri toplayıp Dünya atmosferinde yakması hedefleniyor.

Uzayı en çok kirleten 5 ülke

Rusya, en fazla uzay çöpüne sahip ülke. İkinci sırada ABD, üçüncü sırada Çin var. Bu ülkeleri Fransa ve Hindistan takip ediyor. Araştırmacılar uzayda biriken çöp miktarının son birkaç yılda iki kattan fazla arttığını söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER