Altıeylül Tarihi Ve Turistik Yerleri

Altıeylül ilçesi bilindiği gibi Balıkesir ilimizin en önemli merkezlerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

Altıeylül Tarihi Ve Turistik Yerleri

Bunun en temel sebebi ise hem doğal güzellik bakımından hem de tarihi yerleri bakımından pek çok alana ev sahipliği yapmayı başarmaktadır. Bu ilçe doğal güzellikleri ile kişilere oldukça ferah bir yaşam alanı sunmakla birlikte tarihi ve turistik bölgelerle de ili daha da ilgi çekici bir hale getirmektedir. Altıeylül ilçesinde ise pek çok camii ve külliye ile birlikte tarih ile iç içe olmanız oldukça muhtemel bir hale gelmektedir. Tarihi yerlerinin bu kadar fazla olması aynı zamanda da kişilerin daha güzel vakit geçirmesi için güzel bir alan olması yine Altıeylül ilçesini oldukça farklı bir yere taşımaktadır.

Yıldırım Külliyesi ve Camii

1649 yılından günümüze kadar varlığını sürdüren ve Altıeylül ilçesinde oldukça önemli bir yere sahip olan bu camii oldukça sağlam bir şekilde günümüze gelmiştir. Turistlerin de yerli halkın da oldukça önem gösterdiği bu alan Altüeylül’ün en önemli noktaları arasında gösterilmiştir. Altıeylül tarihi eserler konusunda oldukça gelişmiş bir yere sahip olduğundan bu özelliklere sahip olan Tahtalı Camii de yine bu ilçede bulunmaktadır. 17. Yy’ı en iyi şekilde yansıtan bu tarihi eser yerli ve yabancı turistlerin en gözde eseri olarak değerlendirilebilmektedir.

Tahtalı Camii

1452 yılında Osmanlı döneminin bir eseri olan Tahtalı Camii 1513 yılında yenilenerek günümüze kadar gelmiş bir tarihi eserdir. Pek çok turistin öncelikli olarak görmek istediği bu camii aynı zamanda da ilgi odağı olmayı başarmış olan bu eser son zamanlarda da oldukça ziyaret almayı başarmıştır. Osmanlı dönemlerine ait olan unsurları oldukça başarılı bir şekilde yansıtması aynı zamanda da o döneme ait fikir elde edilmesine olanak sağlayan bu yapı Altıeylül tarihi eserleri arasında önemli bir yerde olup; burayı keşfeden kişilerin ise oldukça geniş bir bilgi elde etmesi muhtemel bir hale gelmektedir.

Atatürk Parkı

Altıeylül ilçesinin en büyük ve en görkemli parklarından birisi olan Atatürk Parkı oldukça büyük bir alan üzerine inşa edilmiş olan bir park olma özelliğine de sahiptir. Altıeylül tarihi eserler konusunda bu park ile de önem kazanmış durumdadır. Bunun en temel sebebi ise büyük bir park olması içerisinde pek çok dinlenme alanlarının olması, oyun alanlarının olması buna ek olarak süs havuzlarının, yeşillik yine dikkat çeken özellikler arasındadır. Bunun yanı sıra bu parkı önemli kılan bir diğer unsur ise her yıl geleneksel olarak düzenlenen etkinliklere de ev sahibi yapmaktadır. Kuvay-ı Milliye etkinlikleri bilindiği üzere Balıkesir’in en önemli etkinlikleri arasındadır. Bu bakımdan da bu etkinliğe ev sahibi yapan bu park uzun zamandır da Balıkesir halkının hizmetine açık bir durumdadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER