Ayvalık’ta Ne Yapılır?

Ayvalık’ta turizm imkanlarından dolayı bulunan kişileri son derecede memnun olarak bulunmaktadır.

Ayvalık’ta Ne Yapılır?

Doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapısından dolayı da çok şirin bir ilçe görünümündedir. Burada bulunan kişilerin önceden program yaparak Ayvalık’ta ne yapılır biçiminde bir araştırma içerisine girmeleri halinde dolu dolu bir zaman dilimi çerçevesinde de hareket etmeleri söz konusu olabilmektedir.

Taksiyarhis Anıt Müzesi’ni Gezin

Ayvalık’ta bulunan turistlerin buranın tarihi dokusuna da tanıklık etmeleri oldukça zevkli bir süreç olarak görülebilecektir. İsmet Paşa Mahallesi içerisinde bulunan Ayvalık’ın ilk kilisesi 2012 yılında restorasyonu tamamlanarak müze haline getirilmiştir. Neo klasik akıma uygun bir biçimde olan bu müze oymaları ve sütunları ile göz dolduran bir yapıt olarak da görülebiliyor. Bu mekanı ziyaret etmek isteyen kişilerin akşam saat 19.00’a kadar açık olduğunu da unutmamaları gerekiyor. Ücretleri ise tam 5 TL, öğrenci 2 TL olarak belirlenmiş olması uygunluğunu gösterebiliyor.

Perşembe Pazarını Gezmeyi Unutmayın

Ayvalık’ın cıvıl cıvıl halk pazarı olan Perşembe pazarı; 1970’li yıllardan beridir aynı yerde kuruluyor. Diğer kasaba ve ilçelerden de satıcıların geldiği bu Pazar merkezin birkaç sokak arkasına yer allıyor. Pazar içerisinde günlük meyvenin yanında peynir, zeytin, yöresel ürünler ve doğal otlara da yer veriliyor.

Ayvalık Sokaklarında Dolaşın

Ayvalık sokakları genelde Arnavut kaldırımlı ve taş yollu olarak biliniyor. Aynı zamanda da son derecede dar olan bu sokaklar sizi maziye götürebiliyor. Rum evlerinin yanın da konaklar da bu bölgenin ayrılmaz birer parçası olarak dikkat çekiyor. Sokak aralarında küçük butiklere ve atölyelere de denk gelebilmek mümkün olarak değerlendiriliyor. Gezmeniz halinde bu dar sokaklar arasında bulunan Macaron Konağı’nı da görebilmeniz tavsiye ediliyor.

Zeytin Müzesi’ni ziyaret Edin

Ayvalık yakınlarında bulunan Zeytin Müzesi’ni ziyaret etmeniz halinde eski kültürel mekanizmaları görebilirsiniz. Eski zeytinyağı preslerinin yanında zeytin toplama aletleri, taşıma kapları, saklama kapları ve folklorik nesneleri görebilmeniz de mümkün olacaktır. Aynı zamanda da eskiden nasıl zeytinyağı yapıldığı hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Antikacılar Çarşısı’nda Dolaşın

Talat Paşa Caddesi’nden Gümrük Kapısı’na kadar uzanan Antikacılar Çarşısı; 2008’den beridir aktifliğini koruyor. 12 adet antika dükkanının içerisinde bulunan eski  eşyalar oldukça ilgi çeken unsurlar olarak meraklılarını bekliyor.

Bit Pazarına Uğramadan Etmeyin

2007 yılında kurulan bitpazarı; Barbaros Caddesi üzerinde yer alıyor. Cumartesi kurulan bu pazarda var olan eşyaları görebilir ve hikayelerini de dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda da bitpazarında bulunan Cafe Karamel’e de uğramamazlık etmeyin.

Esnaf Lokantalarını Deneyin

Ayvalık’ın esnaf lokantalarında zeytinyağlı bu yöreye özgü olan yemekleri denemeden geçmeyin. Bu mekanlar sadece öğle vakitleri için yemek çıkardığı için zamanı kaçırmamaya gayret gösterin. Paşa Çorbacı mekanı içerisinde de Ayvalık’a dair yemekleri tadabilirsiniz.

Ada Turlarına Çıkın

Ayvalık etrafında 22 adet ada bulunmaktadır. Bu adaları ziyaret etmek isteyenler günlük ada turlarına çıkabilmektedir. Günün büyük bir çoğunluğunu harcayacağınız bu ada turları içerisinde genellikle 50 TL gibi bir meblağ ayırmanız da yeterli olabilecektir. Bu bedelin içerisine öğle yemeği de dahildir.

Şeytan Sofrası’na Çıkın

Muhteşem bir manzaraya sahip olan Şeytan Sofrası; günü tamamlamak adına en uygun yerlerden bir tanesidir.  İnanılmaz bir manzarayı içeren Şeytan Sofrası; günbatımının en güzel biçimde takip edeceği noktalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda da Şeytan’ın ayak izinin de bulunduğu bu tepe eski bir lav birikintisi olduğundan dolayı ilgi çekmektedir. Huzur depolanacak ve sakin yerlerin de başında yer almasıyla da bilinmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER