İstanbul'da Sevindiren Gelişme: Barajların Doluluk Oranı Artıyor!

Yakın zamana kadar İstanbul'un sadece 3 aylık suyunun kaldığı açıklanmıştı. Bugün sevindiren haber İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros'tan geldi. Haberin detayları sizlerle...

İstanbul'da Sevindiren Gelişme: Barajların Doluluk Oranı Artıyor!

İstanbul'a gelecek günlerde bolca yağış gelmesi gündemde iken, barajların doluluk oranının artacağı kentte büyük sevinç yarattı. Barajların %19.91'e düşen doluluk oranı kenti endişeye sürüklemişti. Geçtiğimiz haftalarda İstanbulluların sadece 3 aylık suyu kaldığı bildirilmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros'tan sevindiren haber geldi.

Meteorolojik tahminlere göre Pazartesi ve Salı yeni bir sistemin etkisi altına girecek olan Mega Kent, Cuma gününden sonra bolca yağış alacak. 2021 Ocak ayında beklenen yağışın geleceği açıklandı. Eğer böyle bir gelişme yaşanırsa, barajların su seviyesi hızla yükselecek.

Geçtiğimiz ayların yağışsız geçmesi kentin su ihtiyacını zora sokmuştu. Sadece bir günde %20.02 olan barajlardaki doluluk oranı %19.91'e düştü. İçme suyu kaynaklarında %80'lik boşluk oluştu. Toros, iki yeni yağışlı hava dalgasının yolda olduğunu vurguladı. Ancak, bu tahminlerde yanılma payı da olduğunu açıkladı. İstanbul'un halen suyu tasarruflu kullanması şart.

İldeki en kritik seviyedeki baraj Sazlıdere. Havadan çekilen görüntülerde barajda ortaya çıkan çatlaklar ve ağaç gövdeleri endişeyi de artırmıştı. Kuşların susuz kalan bölgede yiyecek aradığı göze çarpıyordu. İstanbul'un içme suyu Melen Çayı, Istranca dereleri ve İSKİ barajından geliyor. Aralık ayındaki yağışlarda 30 milyon metreküp hacminde su kazancı yaşandı. Ancak Prof. Dr. Toros'a göre, haftaya beklenen yağışlar gelmezse, zaman geçtikçe tahminlerde yanılma oranı da artacak.

Toros, vatandaşların tedbiri elden bırakmamasını önerdi. Su tasarrufuna devam edilmesi hayati derecede önemli. Barajların dolmasıyla birlikte halkın da su tasarrufu yapması ile bu sorun ortadan kalkabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER