Tatlı Su Balıklarının Nesli Tükeniyor

Çin ve Fransa'da yapılan araştırmalar, tatlı su balıklarının neslinin tükendiğine işaret etti.

Tatlı Su Balıklarının Nesli Tükeniyor

Son yıllarda küresel ısınma ve hayvan nesillerinin yok olma tehlikesi hızla devam ediyor. Yapılan araştırmalar, tüm bu sorunların sebebi olarak insan faaliyetlerini gösteriyor. Fransız ve Çinli bilim adamları, insan faaliyetleri sebebiyle nehirlerdeki balıkların neslinin yok olma tehlikesine dikkat çekti. Araştırmada 2.456 nehir yatağı ve 10.682 balık türü incelendi.

Yüzde 23'ünün Nesli Tehlikede!

İnsan kaynaklı olarak, tatlı su balığı türlerinin %23'ünün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu faaliyetler arasında nehirlerin yönlendirilmesi, aşırı avlanma, toprak ve su kirliliği, baraj yapılması, iklim değişikliği ve istilacı türlerdeki artış gösterildi.

Nehirlerdeki doğal ortam, 200 yıl öncekinden bile kötü durumda. Dünyada 18 bin adet tatlı su balığı türü yaşıyor. Yani memelerin dörtte biri kadar. Nehirlerin %86'sı sanayileşmeden ötürü zarar gördü. Avustralya ve Afrika'daki nehirlerin insanlardan daha uzakta olması, buranın doğallığını koruyor. Amazon'da fazla baraj yapılması da oradaki balık türlerini yok ediyor!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER