Türkiye'nin Su İsrafı Tablosu Yürek Yakıyor

Türkiye'de yılda 20 milyar ton su israf ediliyor!

Türkiye'nin Su İsrafı Tablosu Yürek Yakıyor

Son 30 senedir her 22 Mart, Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Bu vesileyle Türkiye'deki su israfı tablo halinde aktarıldı. Son dönemde yaşanan kuraklık, ülkemizdeki su kaynaklarını ciddi sıkıntıya soktu.

Buna göre, son 60 yıl içinde 60'tan fazla su yüzey kütlesi ve sulak alan kurudu.

Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili. 300'ü aşkın doğal göle sahip. İçilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarımız hızla yok oluyor.

1980'lerden beri küresel iklim değişimi, nüfus artışı, endüstrileşme, aşırı su kullanımı ve şehirleşme gibi sebeplerle kuraklık tehlikesi yaşandı. Son 2 yıldır bu risk büyüdü.

Türkiye'nin yıllık su potansiyeli 112 milyar metreküp. Bunun 44'ü tarım için, 13'ü içme-kullanma amacıyla kullanılıyor. Tarımda kullanılan suyun 20 milyar metreküplük kısmının israf edildiği düşünülüyor.

NASA'dan Türkiye'deki Kuraklık Haritası

11 Ocak 2021'de Türkiye'nin yer altı sularının durumuna dair bir harita paylaşan NASA da durumun farkında. Ocak, Şubat ve Mart ayı yağışları çok azdı. Sondajlar doğal sistemi bozdu. Kuyuların ruhsat durumu muallakta kaldı.

Kişi başı su miktarı 1995 yılında 1800 ton iken, 2020 yılı sonunda 1000 tona geriledi.

Yetkililer her vatandaşı bilinçli olmaya davet etti. İklim değişikliği, bilinçsiz kullanım ve su israfına dikkat çekildi. Su kanununun çıkartılması önerildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER