ABD ve Çin Arasında Gerilim Yeniden Tırmanıyor

ABD ve Çin Arasında Gerilim Yeniden Tırmanıyor

ABD ve Çin Arasında Gerilim Yeniden Tırmanıyor

 

Dünyada oluşan pandemi süreci ak koyun ve kara koyun hikayesini ortaya çıkardı; dünya üzerinde uzun zamandır, dengeler değişmiyordu.  ABD bütün gücü eline almış dünyanın altını üstüne getiriyordu; hastalıkla birlikte ülkelerin başta sağlık olmak üzere zaafları da orta çıkmaya başladı. Abd ve onun gibi güçlü pozu veren ülkeler aslında hastanesi bile yeterli olmayan, üstünde duran kürkle içinde ki yırtık elbiseyi gsötermeyen devletler olduğunu gösterdiler Çin bunu fark ettiği andan itibaren dünya devletlerini de kendi yanına çekmeye çalışarak ABD’nin üstüne gitmeye başladı.  ABD bunun farkında olunca o zamandan bu yana dünya gerginlik yaşıyor; bu kez de Tayvan krizi, işte detaylar

 ABD hava savunma sitemi verdi ortalık karıştırdı

ABD ve Çin ilk olarak gerildiğinde, ABD Çin’e ambargo uygulamıştı, bu ambargo fayda etmediğinde dünyada ABD ve Çin’in arasında ki gerilimin son olmayacağını anladı. İkinci gerginlik ise ABD ve Çin arasında yaşanan korona tartışması oldu; covid 19 adlı hastalık hepinizin de bildiği gibi Çin’de başlamış daha sonrasında dünyaya yayılmıştı; dünyaya yayıldıktan sonra en büyük zarar gören ülke ABD olmuş sonrasında hastalık Çin oyunudur demiştir. Çin bu açıklamalar çok sert karşılık verince ikinci gerginlik yaşanmıştır. Bu ikili arasında ki son gerginlik ise şimdi yaşanan kriz olmuştur; ABD, Tayvan’a hava savunma sistemi satınca iler karışmıştır.

ABD ve Çin savaşamaz

Birçok medya haber grubu bu ikili arasında yaşanabilme ihtimali olan savaşı konuşurken, böyle bir ihtimal hem bugün hem de yarın çok zordur. İki devlette birbirlerinin güçlerinin farkında olmakla birlikte yaşanacak bir savaşta çok insanın öleceğinin farkındadır. İki tarafta bir savaşta nükleer silah kullanacak, nükleer savaşın sonu da iki ülkenin felaketi olacaktır. ABD ve Çin dünya üzerinde daha başka yollardan liderlik savaşı yapmayı tercih ediyorlar, ülkelerin menfaatlerini yerine getirip o şekilde dünya ülkelerini yanına çekmek, lider olmanın en kolay yoludur. Bunu yaparken de para en önemli silahları olacaktır; paran varsa bu oyunda sen galipsin ve Çin ABD’ye göre daha çok paraya sahiptir.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2020, 18:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER