Irak Cumhurbaşkanı İstifasını Verebileceğini Söyledi

Siyasal anlamda bir süredir çalkantıların devam ettiği Irak’ta hükümetin kurulamaması büyük sıkıntıları da beraberinde getirdi. Son olarak Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’ın istifa açıklaması ülkede şok etkisi yarattı.

Irak Cumhurbaşkanı İstifasını Verebileceğini Söyledi

Irak’ta yaşanan seçimlerden sonra halk tarafından hükümete baskı yapılmış ve artan protestolardan sonra hükümet görevi bırakma kararı almıştı. 2003 yılından beri başbakan seçimiyle ilgili ülkedeki krizlerin ardı arkası kesilmemesi geleneğinin hala bozulamadığı ülkede, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih hükümet kurma görevini Esad İdani’ye vermeyeceğini yineledi. Bu konuda üzerinde baskı kurulmaya çalışılırsa istifa edebileceğini de söyleyen Cumhurbaşkanı ülkede adeta kaosa neden oldu.

Cumhurbaşkanının Kanuna göre hükümet kurma görevini verdiği kişi bu görevi yerine getiremezse 15 gün içinde yeni bir adaya hükümet kurma görevi vermesi gerekiyordu. 15 günlük sürenin geçmesine rağmen görevlendirme yapılmaması Irak’ı siyasi anlamda çıkmaza sürükledi.

Konuyla ilgili ırak Cumhurbaşkanlığı tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada Irak Meclisine resmi yazının iletilerek Esad İdani’ye bu görevin verilmeyeceği de aktarıldı. Berhem Salih bu kararının karşısında durulması durumunda halkın temsilcisi olan milletvekillerinin kendisi hakkında vereceği karara razı olacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER