Diyarbakır'ın Tarihi Küpeli Kapısı Geçişlere Açıldı

Kanuni döneminde inşa edilen tarihi kapı, yıllar sonra yeniden açıldı.

Diyarbakır'ın Tarihi Küpeli Kapısı Geçişlere Açıldı

2015'te UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları'ndaki Küpeli Kapı için restorasyon çalışmaları tamamlandı. Osmanlı'da Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılan tarihi kapı, 6 yıl aradan sonra vatandaşların geçmesi için açıldı. Sur içi ile İçkale'yi birbirine bağlayan Küpeli Kapı, halkın sık kullandığı sur kapılarından biriydi. Vali Münir Karaloğlu, surlarda restorasyon çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Karaloğlu, 1960'lara kadar kentin Sur içinden oluştuğunu, yıllar içinde surlara bitişik çarpık yapılaşmaların oluştuğunu söyledi. Bu kötü görüntüyü gidermek için 4 etapta 300 yapı kamulaştırıldı. Finansman sağlandıkça kamulaştırılacak daha pek çok binanın olduğunu da sözlerine ekledi.

Saraykapı, çoğunlukla devlet görevlilerinin yönetim merkezi olan İçkale'ye giriş çıkış yaptığı yer, Küpeli Kapı ise halkın kullandığı kapı olarak tarihe geçmiştir.

Yapılan çalışmalarda İçkale'deki Hazreti Süleyman Camisi ve çevresi ile Kurşunlu Cami Meydanı birleştirildi.

Surların bakımı ve turizme yeniden kazandırılmasının Diyarbakır için çok kıymetli olduğunu aktaran Karaloğlu, Diyarbakır'ın kültür ve turizm potansiyeli bakımından Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olduğuna işaret etti.

Bu hattaki illerin kültür ve inanç turizmi bakımından Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen havzalarından biri olacağını da kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER