Havayolu Şirketlerinde Pilot Olmak İçin Gereken Şartlar

Pilot olmak için oldukça zor, zahmetli ve maliyetli bir süreçten geçmek gerekiyor.

Havayolu Şirketlerinde Pilot Olmak İçin Gereken Şartlar
banner818

Ancak bu sürece dâhil olmak için öncelikle bazı şartları taşımak gerekiyor. Aslında sanıldığından çok daha zor olan bu mesleğin getirisinin yüksek olması, günümüz ekonomik darlığında gençlerin ilgisini çekmesine sebep oluyor. Tabi ki pilot olmanın ilk şartı, uçuşa engel herhangi bir fiziki engelin bulunmuyor olması.

Pilotlar yüzlerce kişinin hayatından sorumlu oldukları için, belli aralıklar ile testlere tabi tutulurlar. Tabi bunun için iyi bir belleğe ihtiyaç vardır. Ayrıca pilotluğun tehlike sınıfı da hayli yüksektir. Yani pilot olmak isteyen bir kişi, olası bir olumsuzluk anında hızlı karar alabilmeli ve aksiyona geçebilmelidir. Dolayısıyla bu meslek büyük bir tutkuyla yapılabilecek işler arasında yer almaktadır. İşte Pilot olmak için gerekenler listesinin diğer ayrıntıları.

Pilot Olmak İçin Gerekenler

  • Pilot olmak için gerekenler,  listesinde öncelikle lisans mezunu olmanız gerekmiyor. Ancak hava yolu şirketlerine bakıldığında genellikle lisans mezunu pilotların tercih edildiğini görmek zor değil. Dolayısıyla alınan eğitim son derece önem arz ediyor. Tabi bu eğitimin İngilizce olması çok büyük bir avantaj. Çünkü Pilot olmak için olmazsa olmazlardan bir tanesi de akıcı İngilizce biliyor olmak. Unutulmamalıdır ki uçakların yazılım ve donanım dili İngilizcedir.
  • Pilot olmak için olmazsa olmaz diğer bir kıstas da elbette sağlıklı olmaktır. Bunun için sıkı bir sağlık elemesinden geçmek gerekiyor. Özellikle boy kilo endeksi oldukça önemli. Genel olarak hava yolları 1.65’den kısa, 1.95’den de uzun adayları pilot olarak tercih etmiyor. Ayrıca pilot adayının el ve ayaklarını gerektiği gibi kullanması, bu uzuvlarını iyi yönetebilmesi ve sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan olabildiğince uzak durması gerekiyor.
  • Pilot olmak için gerekenler içerisinde bir diğer kıstas da elbette para. Yani para kazanmadan önce harcamak gerekiyor. Özellikle pilot olmak için gidilecek özel okullar hayli yüksek harç bedellerine sahip. Ayrıca unutulmamalıdır ki bu okullar verdikleri eğitimin ardından size kesin pilot olma garantisi vermemektedir.
  • Pilot adayı olarak okulunuzu bitirdiniz ve eğitimlerinizi aldınız varsayalım. Bu noktada da karşınıza uçuş simülasyonu çıkmaktadır. Eğitimde aldığınız tüm bilgi ve beceriyi sergileyeceğiniz bu simülasyonu geçmeniz şarttır. Aksi halde pilot olma hayaliniz ne yazık ki suya düşebilmektedir,
  • Pilot adayları fiziki yeterlilik ve donanım açısından tam olsalar dahi, psikomotor denilen yeteneğe de sahip olmalıdır. Yani bir pilot adayı olası aksiliklerin üstesinden gelebilecek bir soğukkanlılığa sahip olmalı ve yüksek basınca da dayanıklı kalmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER