Pilotlar Hangi Bölümü Okur?

Pilotluk, her dönem en çok tercih edilen meslekler arasında yerini almaktadır. Bu mesleği tercih edilmesinde de etkili olan pek çok avantaj bulunmaktadır.

Pilotlar Hangi Bölümü Okur?
banner818

Bu avantajların başında ise; mesleğin icra edilmesi karşılığında elde edilen maaştır. Bu sebeple, her yıl binlerce kişi, pilotlar hangi bölümü okur diye araştırmalar yapmaktadır.

Pilot olmak isteyen kişilerin, alması gereken eğitim; üniversite eğitimidir. Üniversitelerin ilgili bölümü ise; pilotaj eğitimi bölümüdür. Üniversite sınavında yeterli puanı alan kişiler, bu bölümlere başvuruda bulunabilmektedir. Fakat bu bölüm, yalnızca üniversite sınavını kazanarak okunabilecek bir bölüm değildir; kişilerin bu mesleği icra edebilmesi için taşıması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında sağlık durumu gelmektedir. Pilot olmak isteyen kişilerin, uçuşa engel olacak herhangi bir sağlık sorununun, bedensel engelinin olmaması gerekmektedir.

Hangi Üniversitelerde Pilotaj Eğitimi Bölümü Var?

Pilotaj eğitimi bölümü, ülkemizde çeşitli üniversitelerde bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde bu eğitim verilmekte ve sektöre pilot lisansına sahip kişiler kazandırılmaktadır.

Pilotaj eğitimi bölümünün bulunduğu üniversiteler şunlardır:

  • Okan Üniversitesi
  • Bahçeşehir Üniversitesi
  • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  • Antalya Bilim Üniversitesi
  • Girne Üniversitesi
  • Girne Amerikan Üniversitesi
  • Eskişehir Teknik Üniversitesi
  • Özyeğin Üniversitesi
  • Atılım Üniversitesi

Bu üniversitelerde verilen dersler, Avrupa Birliği standartları doğrultusunda, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Bu kapsamda, üniversitelerde temel pilotluk eğitimleri ile birlikte mühendislik fiziği ile mühendislik matematiği dersleri verilir. Aynı zamanda seçmeli dersler de yer almaktadır.

Dersler arasında pilotluk eğitimleri dersleri teorik olduğu gibi pratik derslere de dayanmaktadır. Pratik dersleri, yoğun olarak simülasyon olarak verilmektedir.

Pilotlar, uçak içerisinde birçok mekanik aleti kullanmakla görevli olan kişilerdir. Bu sebeple, pilot adaylarının algılama yeteneği ile birlikte taşıması gereken pek çok özellik bulunmaktadır.

Pilotların Taşıması Gereken Özellikler

Pilotluk mesleği, pilotaj eğitimi alınması ile mümkündür fakat tek başına bu lisansa sahip olmak yeterli değildir. Çünkü bu mesleği yapacak olan kişilerin taşıması gereken özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin başında sağlık koşullarını sağlamak gelmektedir. Öncelikle, pilot adaylarının tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporu alması gerekmekte, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirtilmiş olan sağlık koşullarını taşımalıdır.

Çoğu havayolu şirketi ya da özel uçuş okulları, pilot alımı yaparken gerekli sağlık koşullarını ilanda açıklamaktadır.

Pilotluk mesleğini yerine yetirecek olan kişilerin algılama yeteneklerinin gelişmiş olması, hızlı karar alabilme yeteneklerinin bulunması, el ve göz koordinasyonlarına sahip olmaları, gerekli olan diğer şartlar içinde yerini almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER