Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Uzun zamandır devam eden koronavirüs salgını sebebiyle eğitim uzaktan devam ediyordu. Yeni yılın gelmesiyle beraber Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? Okullar Ne Zaman Açılacak? sorusu sorulmaya başlandı.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararla beraber uzun süredir okullar uzaktan eğitim şeklinde devam ediyor. Bu kapsamda öğrenciler ve veliler tarafından Okullar Ne Zaman Açılacak? Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? Sorusu sorulmaktadır.  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan Yüz Yüze eğitimle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Necmi İlhan konuyla alakalı 4 Ocak 2021 tarihi sonrasında okullarda telafi sınavlarının yapılmasının söz konusu olacağı belirtildi.

Merak içerisinde beklenen Okullar Ne Zaman Açılacak sorusunun cevabı geldi. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof  Dr. Necmi İlhan’dan konuyla alakalı açıklama geldi.

Telafi Sınavları 4 Ocak Tarihinden Sonra!

Koronavirüsle mücadele kapsamında bir süredir yüz yüze eğitime ara verildiğinden ötürü eğitim çevrimiçi olarak devam ediyordu. Alınan kararla 4 Ocak 2021 tarihinden sonra telafi sınavlarının yapılacağı bildirildi.

Okula Gelenler Daha Tedbirli!

Prof. Dr Necmi İlhan, eylül ve ekim aylarında kısa bir süre yüz yüze eğitime başlandığını belirtip:

"O dönem okula gelen ile gelmeyen çocuklar kıyaslandığında, açıkçası okula gelenlerde çok ciddi bir enfeksiyon farkı görülmedi, hatta okula gelenlerde daha az enfeksiyon görüldüğü konusunda bilgiler söz konusu. Bunun da okula gelenlerin daha kontrollü olduğu, maske kullanıma özen gösterdiği, okula gelmeyenlerin ise parka ve dışarıda zaman geçirdiği, bulaşı yüksek olduğu yerlerde bulunduğu yönünde oldu." dedi.

Kısıtlama Sayesinde Hastalık Düştü!

Prof. Dr. Necmi İlhan, okulların yüz yüze eğitime açılmasında hastalığın belirleyici olduğunu belirtip, şunları söyledi:

"Kısıtlama ile hastalık seyrinde ciddi bir düşüş olmasını öngörüyoruz. Zaman zaman maalesef ihlallerle karşılaşılmış olmasına rağmen ülke genelinde uyum oranı yüksekti. Uzun süredir hafta içi ve hafta sonu kısıtlamaların ardından elde edilen olumlu sonucun, yılbaşı haftasını kapsayan yaklaşık 3,5 gün süren yasaklarla birlikte daha belirgin olarak kendini göstereceğini bekliyoruz. Bu nedenle yılbaşındaki sokağa çıkma kısıtlamasının sonucu okullarda yüz yüze eğitimin başlamasında belirleyicilerden olacak." dedi.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Mustafa Necmi İlhan yüz yüze eğitim ile ilgili şu sözleri söyledi:

"Okullarda yüz yüze eğitimin 15 şubat sonrası açılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu durumda da yine kademeli olarak okullar açılmalı. Zaten ona okulları açıldı, daha küçük sınıflardan başlayarak ilerlenecektir. İlkokul, ardından sınava girecek orta ve lise son sınıflar, daha sonra ise ara sınıflar gibi kademeli olarak açılacağı kanısındayım.

Bu dönemde İl Hıfzıssıhha Kurullarına yine çok iş düşecektir çünkü okullar açıldıktan sonra bir okulda hasta sayısı çoğalırsa sınırlı bir kapatma ve uzaktan eğitimle devam edilmesi söz konusu olacaktır. Eylül-Ekim ayında da benzer bir yaklaşım olmuştu." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 17:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER