Okulların Açılma Tarihinde Değişiklik Var mı? Üniversiteler de Açılacak mı?

Okulların Açılma Tarihinde Değişiklik Var mı? Üniversiteler de Açılacak mı?

Okulların Açılma Tarihinde Değişiklik Var mı? Üniversiteler de Açılacak mı?

 

HaberTS- Haber Servisi- Dünya hastalık sürecinde hızlı bir şekilde dalgalanıyor; korona bütün dünyayı etkisi altına almayı başardı; oysaki sadece Çin’in bir şehrinde ortaya çıkmıştı. Hastalığın yayılma hızı onun ne kadar tehlikeli olduğunun en büyük kanıtıdır. Bu hastalık insanların sağlığını etkilediği kadar yaşantılarını da etkiledi. Özellikle eğitime çok ciddi bir darbe indirmeyi başardı. Türkiye’de covid 19 hastalığı ilk görüldüğü günden bir sonraki gün okulların tatil edildiği açıklanmıştı. Okulların tez zamanda açılacağı fikri insanlarda varken bir de bakıldı ki o çıkış son çıkış olmuş. O günden sonra öğrenciler bir daha okullarına kavuşamadılar; şimdi gözler yeni dönem de ve herkes okullar yeni dönem de açılacak mı? Ne zaman açılacak sorularını soruyor işte detaylar

Hastalık bitmeden hiçbir şey kesin değil

 İnsanların istediklerini değil gerçekleri söylemek gerekiyor; evet devletimiz okulları açmak ve eğitime kaldıkları yerden devam etmek istiyor ama bu o kadar kolay olmayacak. Verilen tarihe çok az kaldı ki şimdilerde bir bayram atlattık, biz bu bayramda pekte önlem alarak bir bayram yapmadık ve hastalığa yine davetiye çıkarmayı başardık. Bu bayramdan sonra hastalık tekrar artmaya doğru eğilim gösterdiği takdirde o zaman okulların açılması kolay olmayacak. Evet, MEB kendine birkaç tane yol belirlemiş ama ikinci dalga yaşandığı takdirde bu yolların çoğu boşa çıkar ve ya açılmayacak ya da yine uzaktan eğitim seçenekleri kalır. Bu yüzden şu an ki durumda okulların açılması ile ilgili bir tarih değişikliği yok ama bu olmayacak anlamı da taşımıyor.

Üniversiteler daha karışık

İlkokullarda ve ya lise olsun hepsinde fikir yürütmek daha kolay oluyor ama üniversiteler işin çok karışık olan kısmıdır. Üniversite yurtları şu an da pandemi hastaları için kullanılıyor ve okulların açılması için önce buraların boşaltılması gerekiyor; hastalıktan sonra bütün yurtlara hastalar yerleştirildi, üst mevkide bulunanlara göre hastalık bayramdan sonra yükselmezse açılacak ama öyle bir durum varsa hastaların çıkarılıp bütün yurtların şimdiden dezenfektasyon çalışmasına başlanılması gerekiyordu. Durumlar hiçte o yöne gözükmüyor ama biz büyük bir ülkeyiz bir de bakmışsınız iki günde ilaçlama yapılıp okullar açılmış.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER