Pilot Alkol Alabilir Mi?

Her dönemin yükselen mesleği pilotluk, beraberinde pek çok sorumluluğu da getirmektedir.

Pilot Alkol Alabilir Mi?

Bu sorumluluklardan bir tanesi de alkol tüketimine yöneliktir.

Pilot lisansına sahip olup bu mesleği icra eden kişilerin, uçuş öncesinde ya da uçuş sırasında alkol tüketebilmesi mümkün değildir. Uçaklar, içerisinde alkol tüketiminin serbest olduğu ortamlardır fakat bu hizmetten pilotlar ve uçuş ekibi yararlanamamaktadır.

Bir ulaşım türü olan havayolunda, yolcuların can güvenliği pilotlardan ve dolayısı ile uçuşlardan sorulmaktadır. Pilotlar, onlarca kişinin güvenli bir şekilde bir noktadan başka bir noktaya ulaştırmakla yükümlüdür. Ve bu süre zarfında pilotların son derece dikkatli olması ve mesleki olarak titiz davranması gerekmektedir. Bu kapsamda; alkol kullanımı kesinlikle yasaktır. Çünkü alkol, kişilerin karar alma mekanizmaları dâhil pek çok fonksiyona olumsuz etki etmektedir.

Neden Alkollüyken Uçuş Yapılmaz?

Az miktarda bile olsa alkol içerikli içecek tüketmek, kişilerin konsantrasyonlarının bozulmasına, algılama yeteneğini kaybetmesine, reflekslerinin yavaşlamasına, muhakeme yeteneğinin körelmesine, hareketlerinin kısıtlanmasına ve zihin bulanıklığına sebep olabilmektedir. Bu sebeple, her mesleğin mesai saatinde olduğu gibi; pilotluk mesleğini yerine getirirken de alkol tüketilmesi ya da işe alkollü gelinmesi yasaktır.

Pilot olan kişiler, el ve göz koordinasyonu gelişmiş, ihtiyaç durumunda hızlı karar vermesi gereken, dikkati hep yerinde olması gereken kişilerdir. Bunlar ile birlikte, uçak içerisinde bulunan çeşitli karmaşık makine ve cihazları da kullanmaktadır. Bu nedenler ile; pilotların alkol tüketmesi ve allkolü bir şekilde işe gelmesi oldukça tehlikelidir.

Pilotlara Alkol Testi Yapılıyor Mu?

Ülkemizde, pilotların yapabileceklleri ya da yapamayacakları, görevleri, sorumlulukları ve faaliyetleri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirtilmektedir. Buna göre; pilot dâhil tüm uçuş ekibine, gerekli görülmesi, şüphe oluşması durumlarında ya da rastgele zamanlarda alkol testi yapılabilmektedir. Konuya ilişkin bu madde, talimatın "Uçuş personeli Alkol ve Psikoaktif Madde Kontrollerine İlişkin Talimat" bölümünde yer almaktadır. Bu maddenin ayrıntıları ise şu şekildedir:

  • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş olan denetçiler, uçuş öoncesinde ya da uçuş sonrasında runtin bir kontrol amacı ile ya da herhangi bir şüphe oluşması durumunda, pilotlara ve tüm uçuş ekibine alkol veya madde testi yapabilmektedir.
  • Uygulanan testin pozitif çıkması durumunda eğer kendisine test uygulanan kişi itirazda bulunursa, testler yenilenmektedir.
  • Madde ve alkol testleri, uçuş önceleri ya da sonraları gizlilik esas alınarak yapılır. Bu sebeple, uçuş personelinin itibarının zedelenmeyeceği, yolcuların görmeyeceği bir kapalı alanda gerçekleştirilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER