Pilotaj Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Pilotaj eğitimi, sivil havacılıkta pilot ihtiyacını karşılamak üzere verilen bir eğitimdir. Kısacası; bu eğitim programı pilot yetiştirmek amacı ile verilmektedir.

Pilotaj Eğitimi Veren Üniversiteler Hangileri?

Ülkemizde, vakıf üniversiteleri dâhil pek çok üniversitede pilotaj eğitimi verilmekte ve özel sektöre pilotlar kazandırılmaktadır. Bu eğitim programını veren üniversiteler ise şunlardır:

 • Antalya Bilim Üniversitesi
 • Eskişehir Teknik Üniversitesi
 • İstanbul Okan Üniversitesi
 • KTO Karatay Üniversitesi
 • Girne Üniversitesi
 • Anadolu Üniversitesi
 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Türk Hava Kurumu Üniversitesi
 • Atılım Üniversitesi
 • Girne Amerikan Üniversitesi
 • Özyeğin Üniversitesi
 • Okan Üniversitesi

Pilotaj eğitimi her ne kadar üniversite sınavının kazanılması ile mümkün olsa da burada öğrenci olacak olan kişilerin taşıması gereken bazı fiziki ve karekteristik özellikleri vardır. Pilot olacak kişilerin, mekanik cihazları ve bu cihazların birbiri ile olan ilişkisini kavrayabilmesi, verilecek olan uyarılara hızlı bir şekilde tepki verebilmesi, el ve göz koordinasyonuna sahip olması ve de soğuk kanlı olması gerekmektedir.

Pilotaj bölümünde bulunan dersler, her üniversitede küçük farklılıklar gösterse de genel olarak; pilotluk eğitimi temel derslerini, temel mühendislik matematiğini, temel mühendislik fiziğini ve seçmeli dersleri içermektedir. Bu eğitimler sırasında verilen temel pilotluk dersleri, Avrupa Birliği Standartları baz alınarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Pilotaj eğitimi alan kişilerin, bu mesleğin gereği olarak ve mesleğin uluslararası bir nitelik taşımasından dolayı ileri derecede yabancı dil öğrenmesi gerekmektedir. Bu sebeple, üniversite eğitimi boyunca yabancı dil dersleri de verilmektedir.

Pilotluk Mesleği Nedir?

Üniversitede pilotaj eğitimi alarak mezun olan kişiler pilot unvanını alarak pilotluk mesleğine adım atmaktadır. Bu kişiler, sivil havacılık sektöründe çalışmakta; yük ya da yolcu taşımacılığı uçaklarında, keşif veya ilaçlama amacıyla yapılan uçuşlarda çalışma imkânı bulabilmektedir. Aynı zamanda, uçaklarda bulunan olan çeşitli makine ve cihazları da kullanma yetkisi kazanmaktadırlar.

Pilotaj eğitimi almış olan kişilerin çalışma alanları da oldukça çeşitlidir. Çünkü özel hava yolu şirketleri, Türk Hava Yolları, uçuş okulları ve hava taksi işletmeleri sürekli olarak pilot alımları yapmaktadır.

Pilotaj Eğitimi Almanın Avantajları

Pilotaj eğitimi alan kişiler, mesleki olarak büyük avantajlara sahip olmaktadırlar. Çünkü pilotluk mesleği, dünyadaki en prestijli meslekleri arasında yerini almaktadır. Bu mesleğin kişilere prestij sağlamasının yanı sıra maddi olarak da getirisi büyüktür. Çünkü pilot maaşları oldukça yüksektir.

Pilot maaşları her ne kadar çalışılan kuruma göre farklılık gösterse de meblağ olarak oldukça yüksektir. Özellikle, uçuşların uluslararası olması durumunda maaş miktarı da artış göstermektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER