Sınavlar Yapılacak mı? Ziya Selçuk Açıkladı

Pandemi ile başlayan ve okulların kapanması ile devam eden bu zorlu süreçte sınavlar ertelenecek mi?

Sınavlar Yapılacak mı? Ziya Selçuk Açıkladı

Pandemi bütün ülkeleri kötü etkilediği gibi bizim ülkemizi de kötü etkiledi. Ülkemiz de tam kapanma sonunda gerçek oldu, buna ne kadar tam kapanma diyebiliriz atam anlamı ile bilmiyoruz ama büyük oranda kapanmanın olacağı günler başladı. Bu da ülkemiz de hastalığın çok büyük boyutlara ulaştığının en büyük kanıtıdır. Hastalığın çok hızlı yükseldiği şu günlerde okullarda tam anlamı ile kapanmaya dâhil oldu, dünyanın birçok ülkesinde özellikle Avrupa ülkelerinde kapanma olayları yavaş yavaş açılmaya dönerken bizler yeni kapanmaya geçiyoruz. Konu ele alındığında çok geniş bir şekilde incelenebilir ama şimdi konumuz sınavlar. Hastalık büyük bir risk oluşturuyor ve ülkemiz de ölümlere neden oluyor. Durumlar bu şekilde olduğundan veliler de kapanma konusunda umutlu ama sınavların ertelenmesini istiyor.

Sınavlar ertelenecek mi?

Bu konu bütün velilerin genel olarak istediği bir konu, hastalığın tehlikeli boyutlara ulaştığını söylüyorlar ve kapanma yapıyorlar. Bu ülkede binlerce kişiyi mağdur etmeyi başarıyor ama sınavlar yine ertelenmiyor. Hastalık öğrenci olan kişilere bulaşmıyor da bizler mi bu konudan habersiz kaldık. Hastalık başlayalı 1 yılı aştı ve bu süreç içinde çocuklar zaten okullardan uzak kaldı, online eğitim de maalesef ülkemiz de işe yaramadı. Henüz yeterli alt yapının olmamsı ve çocuk yaşta ki kimselerin ülkemiz de tarla ve iş yerlerinde çalışması onların sınavlara hazırlanmasını zaten engelliyor. Bu çocuklar online de olsa eğitim alamıyorlar ama ülkemiz de sınavlar konusu her zaman muamma olarak kalıyor.

Sınavlar ertelenmeyecek?

Bu konu çok net bir şekilde bizzat ülkemiz milli eğitim bakanı tarafından açıklandı. Ülkemiz de sınavlar konusunda şimdilik bir ertelemenin söz konusu olmadığı belirtilirken çocukların 1 sınavla okullarına devam edecekleri belirtildi. Büyük sınavlar ise kesinlikle ertelenmeyecek ve herkes sınavına girecek. Konu bu kadar açık ve net şekilde belirlendi. Sizler çocuklarıma hastalık bulaşır mı diye korksanız da bunun için iki seçenek var. Ya çocukları sınavlara sokmayacak ve onların gelecekleri ile oynayacaksınız ya da onları sınava sokup hastalığın bulaşmamsı için dua edeceksiniz. Şimdilik sizlere tanınmış başka bir seçenek yok. Hastalık çocuklara bulaşmıyor mu? Sorusu da herkes tarafından sorulmaya devam ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER