Trabzonlu Öğretmenler Unutulmadı

24 Kasım Öğretmenler günü bu yılda coşkulu şekilde gerçekleşti.

Trabzonlu Öğretmenler Unutulmadı

Bursa Gürsu Trabzonlular Derneği bu sene Bursa'da görev yapan Trabzonlu tüm Öğretmenlere özel bir programla bu anlamlı günde herkesin taktirini kazandı.


Dernek binasında gerçekleşen kutlamada öğretmenlere ilk önce plaket taktim yapıldı. Ardından gelen misafirlere ikramlar yapılarak türküler söylendi, horonlar oynandı.


Gecede Gürsu Trabzonlular Derneği Başkanı Nizam Başkan gelen misafirlere seslendi


24 Kasım her yıl ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanır, geçmiş ve geleceğimizde emeği geçen öğretmenlerimiz sevgiyle anılır, ziyaret edilir. 24 Kasım, 1928 yılında Latin harflerinin 1 Kasım 1928 tarihinde kabulünün ardından Millet Mektepleri’nin açıldığı ve okuma yazma seferberliğinin başladığı gündür. Bugün sadece Millet Mektepleri açılmamış ayrıca Mustafa Kemal Atatürk Başöğretmen olarak kabul edilmiştir. Bu önemli tarih 1981 yılından itibaren her 24 Kasım günü öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.


 Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada toplumu şekillendirme adına öğretmenlere nasıl önemli bir görev düştüğünü şu sözlerle açıklanmıştır: “Arkadaşlar, yeni Türkiye’nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.” Böylesine mühim bir görevi olan öğretmenlere toplumsal açıdan çok önemli görevler düşmektedir.


 İşte 24 Kasım böylesine önemli bir iş yapan öğretmenlerimizi bir kez daha hatırladığımız, onlara olan sevgi ve saygımızı gösterdiğimiz, kutlamaların yapıldığı bir gündür. Diyerek gelen tüm misafirlere teşekkür etti 

Ömer Karakaş / HaberTS İstanbul Sorumlusu 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER