2021 Asgari Ücret Zammı Bugün Belli Oluyor Mu? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2021 Asgari Ücret Zammı Bugün Belli Oluyor Mu? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? gibi soruların cevabının bugün belli olacağı tahmin ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını gerçekleştirecek. Milyonlarca çalışan tarafından takip edilen bu toplantı harici 2021 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? sorusunun cevabı da araştırılmaya başlandı. 

EKONOMİ 22.12.2020, 14:57 22.12.2020, 15:32
2021 Asgari Ücret Zammı Bugün Belli Oluyor Mu? Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Yeni yıla sayılı günler kala asgari ücret zammı ila ilgili araştırmalar devam ediyor. Hepimiz biliyoruz ki yeni yılla beraber milyonlarca asgari ücretli çalışanın maaşı artacak.  Tespit komisyonunda yapılan değerlendirmeler sonucu vatandaşlara verilecek asgari ücretin üçüncü toplantısı bugün yapılıyor. Peki, Asgari ücret Zammı Ne Kadar Olacak? Bugün Belli Oluyor Mu? 

2021 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? 

Asgari ücret tespit komisyonu toplantısı Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonunun ev sahipliğinde yapılacak. Bugün yapılacak toplantıda 3 ayrı grupta hesaplama yapılacağı tahmin edilmekte. Yani değerlendirme, ağır işlerde çalışanlar, orta işlerde çalışanlar, hafif işlerde çalışanlar için ayrı ayrı yapılacak. Gelecek asgari ücret zammıyla beraber 2021 Asgari Ücret oranının 2300 TL ile 2800 TL arasında olacağı düşünülmekte. 

TÜİK: Asgari Ücret 2792 TL Olmalı!

Asgari ücret için gerçekleştirilen üçüncü toplantı sonrası asgari ücretin 2792 TL olmasını önerdi. Orta nitelikte bulunan işlerde çalışanlar için 2507 TL, hafif işlerde çalışanlar için de 2339 TL önerildi. Asgari ücret için son toplantı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başkanlığında yapılacak. 

DİSK 3800 TL Demişti! 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından düzenlenen basın toplantısında krizin ve salgının emekçi sınıfını yoksullaştığını bildirip 2021 yılında asgari ücretin 3800 TL olması gerektiğini belirtmişti. 

Toplantı Basına Kapalı Gerçekleştiriliyor!

Koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl gerçekleştirşlen asgari ücret tespit komisyonu toplantısı çevrimiçi olarak ve basına kapalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Asgari ücret belli olduktan sonra basınla paylaşılacaktır. 

Asgari Ücret İle Hangi Ödemeler Değişecek?

  • Asgari ücret yenilendikten sonra: 
  • Asgari ücretlinin maaşı
  • Asgari ücretlinin tazminatları
  • Asgari ücretlinin iş göremezlik ödenekleri
  • Tüm çalışanların asgari geçim indirimi
  • İşsizlik maaşı
  • Doğum, askerlik borçlanması
  • Bağ-Kur, isteğe bağlı, gündelikçi primleri
  • Genel Sağlık Sigortası primi
  • Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşı ödemeleri değişiklik gösterecektir. 

Yorumlar (0)