Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Son Temeli 2022'de Atılacak

Türkiye'nin ilk nükleer santral projesi Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin son temel atma tarihi belli oldu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin Son Temeli 2022'de Atılacak

Çalışmaların hızla devam ettiği projede, ilk ünitenin temeli bundan 3 yıl önce atıldı. Bu zamana kadar ikinci ve üçüncü temelleri atıldı ve çalışmalar ivme kazandı.

3 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in video konferans katılımı ile ilk temel atma töreni gerçekleşen Akkuyu NGS projesinde sona geliniyor.

Ekipman imalatı, nakliye, inşaat sahası kurulumu gibi süreçler takvime uygun zaman diliminde tamamlandı. Ekipman ve malzeme tedariği Türkiye, Rusya, Fransa, İtalya, Polonya, İspanya ve Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerden sağlandı.

Nükleer Düzenleme Kurumu tarafından projenin imalat süreci denetlendi, uluslararası standartlar gözetildi.

Bu yıl içinde inşaat lisansı alınması hedeflenen Akkuyu NGS projesinde son temelin 2022 yılında atılacağı açıklandı.

"Dördüncü ünite temel plakasına ilk beton dökülmesi işleminin 2022 yılı başında yapılmasını planlıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Temmuz 2019'da proje için önemli bir anlaşma imzalandığı, bu sözleşmenin gelecekteki kurulacak tesislerinin ana bölümünün inşası için tam bir çalışma döngüsünü kurduğu açıklandı.

Akkuyu NGS projesinin dört ünitesinde 12 bin kişi istihdam edildi.

Nükleer santralin işletilmesinin modern yüksek teknolojili hidrolik yapı sistemiyle sağlanacağı, deniz suyu temini ve Akdeniz'e tahliyesi için bir pompa istasyonu yapıldığı da ifadeler arasında yer aldı.

Santralin ilk ünitesinin 2023'te tamamlanarak üretime geçmesi planlanırken, diğer üniteler birer yıl arayla devreye girerek 2026 itibarıyla tam kapasite çalışmaya başlayacak.

Türkiye'nin yıllık elektrik talebinin yüzde 10'unu karşılaması beklenen Akkuyu, yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER