Asgari Ücretliler Müjde!

Türkiye genelinde açlık sınırının 2103 TL olduğu geçen aylarda belirlenmişti. Asgari Ücret Zammı Belli Oldu Mu?

Asgari Ücretliler Müjde!

Türkiye genelinde açlık sınırının 2103 TL olduğu geçen aylarda belirlenmişti. Asgari Ücret Zammı Belli Oldu Mu? 

2020 yılında bir çalışanın alacağı zam belli oldu. İki saat kadar önce yapılan görüşmelerde karara bağlanan Asgari ücret ne kadar oldu? Asgari ücret için birçok sendikanın beklentileri ortaya çıkmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından zam miktarı için toplam 4 görüşme yapması planlanıyor. 

Asgari Ücret Ne Zaman Açıklanacak?

Komisyon tarafından yapılan açıklamaya göre 4 toplantı yapılacağı göz önünde bulundurulursa, 2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranı açıklamasının net olarak 23-27 Aralık tarihleri arasında yapılacağı tahmin edilmektedir. 

Ziya Selçuk da Konuyla İlgili Konuştu!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, asgari ücret zammı ile ilgili şunları söyledi;

"Asgari Ücret Tespit Komisyonunun hem işçi hem de işveren bakış açısını dikkate alıp ortak noktada buluşması temel gayemiz. Asgari ücretin sosyal ve ekonomik konjonktür ile uyumlu, kalkınmaya ve verimliliğe katkı verecek şekilde belirlenmesi önem arz etmekte. Temel meselemiz istihdamı korumak olmalı. Buna ulaşılması da tüm sosyal tarafların güçlü işbirliği ile mümkün. Biz burada komisyonun 2. toplantısını Türk-İş'in, 3. toplantısını ise TİSK'in ev sahipliğinde yapacağız. Aralık ayının sonunda bakanlıkta yapılacak toplantı ile de 1 ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek asgari ücreti açıklıyor olacağız."

2020 de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Aslında geçmişten bugüne gelinceye dek asgari ücrete yapılan zamları incelediğimizde aşağı yukarı bir rakam tahmin etmek mümkün. Son 10 yıllık zamları detaylı olarak incelediğiniz de ise %30 luk bir artış olduğuna siz de şahit olacaksınız. Her yıl enflasyon oranlarının değişiklik göstermesiyle asgari ücret de değişiklik gösterse de az çok gelebilecek zammı tahmin etmek zor değildir. 

Asgari ücret ile enflasyon orantılı olarak ilerliyorsa eğer şu sonuca ulaşabiliriz. 

Açıklanan yeni ekonomi programında Merkez Bankasının açıklamalarında 2019 yılının enflasyon oranı yüzde 12 civarında olması beklenmekte. Bu rakamdan hareketle asgari ücretteki artışında yüzde 15 ile 20 civarı arasında olacağı beklentisi oluşmaktadır. 

Buna göre de net asgari ücret 2.323 TL ye ulaşmaktadır. Bunun üzerine yapılacak pazarlıklarla artışların eklendiği düşünülürse 2500 TL'lik net bir rakam da ön görülebilir. Tabi bu rakama ulaşmak için de toplantıların bitmesi beklenmelidir. 

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 00:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
kezili
kezili - 9 ay Önce

asgari geçime bu verdikleri zam yetmez çünkü herşeye zam yapıyorlar fakir eziliyor. adaletsiz bir dünyadayız.olmadık yere maaş bağlıyorlar.şimdi dul bayanlar evleneceği erkek nikah yapmıyor . maaşım kesilir diye .

recep bahçeli
recep bahçeli - 9 ay Önce

asgari ücretin memur maaşından aşağı olması hırsızlıktır. özel sektörün emeği alınteri çalınıyor. araç muayeneleri asgari ücret ve devlet memurluğu halkı soyma yöntemidir, köle emeğini meşrulaştırma yöntemidir. hırsızlıktır. asgari ücret memur maaşının altında olacaksa devlet memurluğu, araç muayeneleri ve asgari ücretin kaldırılmasını istiyoruz. diplomalı hırsızlar halkı soymayı bırakmadıkça ülkeye adalet ve kalkınma gelmez.

tolga can
tolga can - 9 ay Önce

Allah belanızı versin yaşamaya hakkınız yok 1 göz odada yaşayın evlenmeyin nüfus yaşlansın türkiye yok olsun asgari ücret en az 15000 TL olmadıkça. Bunu demek istiyorlar. Allah belanızı versin derken anlatabilmek için yazdım Allaha inanan biri değilim. sadece müslüman bir devlet eşitlik felan ya o belli olsun.

SIRADAKİ HABER