Beklenen Haber Geldi! Emekliye ve Memura Yapılan Zam Oranı Belli Oldu!

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği haber bugün geldi. Maaşlara yapılacak olan zam oranları belli oldu! 

Beklenen Haber Geldi! Emekliye ve Memura Yapılan Zam Oranı Belli Oldu!

Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği haber bugün geldi. Maaşlara yapılacak olan zam oranları belli oldu! 

Çok net olmamakla beraber gelen haberlere göre yapılacak zamların yürürlüğe geçeceği tarih olarak 3 Ocak tespit edildi. Zamdan sonra maaş oranlarına göre en düşük memur maaşı 3 Bin 859 TL, en düşük SSK emeklisi maaşları Bin 248 TL , en düşük memur emeklisi maaşı ise 2 Bin 648 TL ye çıkarılacak. 

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanıyor? 

-Emekli maaş hesaplaması yapılırken iki şey dikkate alınır. Birincisi memur ve memur emeklisi, ikincisi ise işçi emeklisi. Memur ve memur emeklisi toplu sözleşme şartları ile gerçekleşmekte. Alacakları toplu zamlarda da geçen aylarda belirlenmişti. Bu zamlar, 2020'nin birinci altı aylık dönemi ve ikinci altı aylık dönemi için %4 olarak belirlenmişti. 

Buna ek olarak Temmuz ve Aralık dönemi enflasyon oranının %5 i geçmesi halinde ilave enflasyon farkı da bu zamlara eklenecektir. Temmuz ve Aralık dönemi enflasyon oranı %6 olursa, memur ve memur emeklileri %1 enflasyon farkı alması da söz konusu olabilir ve zam oranı %5 e çıkarılabilir. Şuan için en düşük memur emeklisi maaşı 2 Bin 522 TL, Eğer Temmuz ve Aralık enflasyon oranı da %6 olursa en düşük memur emeklisinin maaşı 2 Bin 648 TL olacak. İşçi ve işçi emeklileri için Temmuz ve Ağustos ayındaki enfslasyon rakamlarına göre %5.71 oranındaki zam onları da onların cebinde kalacak. 

Şuan için 5 aylık enflasyon oranı :%5.71 olarak tespit edildiği için, yıl sonu enflasyon beklentisi de %12 olabileceği ihtimali düşünüldüğü için zam oranı emekliler için %6 olacak, memurlar için de yapılacak zam oranının enflasyon farkına ilave %1 oranda olması beklenmekte. 

Maaşlara %6 Zam Bekleniyor!

Zam konusunda kişiler tarafından gelen tahminler ise, zam oranının %6’yı geçeceği yönünde iddiaları doğrular nitelikte. 2008 öncesi SSK emeklileri en düşük 2.000 TL emekli aylığı alıyor.  %6 zam sonrası bu maaş 2.114 TL olacak.2008 sonrasında emekli olan SSK’lıların ise en düşük emekli aylığı bin 181 TL’den  bin 248 TL’ye yükselebilir. 

Tarım Bağ-Kur’luların en düşük aylığı 1.332 TL’den 1.408 TL’ye yükselebilir. Esnaf Bağ-Kur’luların en düşük maaşı ise 1.688 TL’den 1.784 TL’ye yükselebilir. 

Dul ve Yetimlere de Zam! 

Emeklilerin yanında malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar da yılbaşındaki zamdan illaki faydalanacaklar. Bu çerçevede malulen emekliler ve dul ve yetim aylığı alan kişiler de en az %5.71 oranında zam alacaklar. 

En Düşük Memur Maaşı 3 Bin 859 TL Olacak!

 Görevdeki memurları da sevindirici haber gelebilir. Çalışan memur maaşlarına da %5 oranında zam yapılacak gibi gözüküyor. Şu an itibarıyla en düşük memur maaşı 3 bin 676 TL. Zamla en düşük memur maaşı 3 bin 859 TL’ye yükselecektir.

Bu zamlar insanlar için her ne kadar az gelse de o kadar haklılar. Çünkü Türkiye de açlık sınırı bile 3 bin TL civarına yaklaşmış durumda. Şimdi verilen zamlarla beraber işçi emeklisi olup da maaş alan bir insanın alacağı maaş karnını doyurmaya mı yetsin yoksa sosyal hayatına mı harcasın? Elbette insanların tercihi ilkinden yana olmakta. Sosyal hayatı çok da önemsemeyen insanların aldıkları bu maaşlarla işleri bir hayli zor. Her ne kadar bu zam oranları fazla gibi görünsede o kadar az ki... Kişisel ihtiyaçları ve giderleri düşündüğünüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayabileceksiniz. 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2019, 12:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
mümtaz başkaya
mümtaz başkaya - 8 ay Önce

Bu ne biçim habercilik! HABERİN BAŞLIĞINDA BELLİ OLDU DİYORSUNUZ. OKUYUNCA ÖYLE BİR ŞEY OLMADIĞI ANLAŞILIYOR. SİZ MİLLETLE KAFA MI BULUYORSUNUZ!

M.krsli
M.krsli - 8 ay Önce

Yuhbe.yuh.emekliye.1200.maaş.yuh

Ahmet Toprakci
Ahmet Toprakci - 8 ay Önce

Asgari üҫret artıșı kadar Emeklilere`de zam verilmesi gerekir. Tüm Emeklilere aynı oranda zam yapılması Adaletli olur.

SIRADAKİ HABER