Benzin ve Motorine Beklenen Zam Geldi

Uzun bir süredir hem akaryakıt fiyatlarında, hem de dolar fiyatlarında bir durağanlık hakimdi. 2 hafta öncesine kadar bu şekilde ilerleyen süreçte doların bir anda yükselişe geçmesi dengeleri değiştirdi. 5,70 seviyelerinden 6 liraya yaklaşan dolar, akaryakıt fiyatlarının da artmasına sebep oldu.

Benzin ve Motorine Beklenen Zam Geldi

Yapılan açıklamada bu gece yarısından itibaren benzine 16 kuruş, motorine ise 22 kuruşluk zam yapılacağı duyuruldu. Zaten bir hayli yüksek olan akaryakıt fiyatlarına gelen zamlardan benzin zammının tamamının fiyata yansıyacağı, motorine gelen zammın ise yalnızca 6 kuruşunun pompaya yansıyacağı, geri kalan bölümünün ÖTV’den karşılanacağı açıklandı.

Benzin ve motorin fiyatlarındaki artıştan LPG’nin de etkilendiği fakat 6 kuruşluk zammın tamamının ÖTV’den karşılandığı da belirtildi. Gece yarısından itibaren geçerli olacak zamlar, serbest piyasa politikası gereği farklı farklı petrol şubelerinde farklı fiyatlardan araç sahiplerine sunulacak.

Akaryakıt Şirketleri Zam İçin Çok Önceden Bastırmıştı

Dolar fiyatının artışıyla birlikte geçtiğimiz hafta gerekli yerlere müracaat eden petrol şirketleri sabırsızlıklarını dile getirerek bir an önce zamların uygulanmasını istemişti. Genellikle zam yapılması için Salı ya da Çarşamba günlerinin beklendiğini, bu durumun kendilerini olumsuz etkilediğini belirten akaryakıt dağıtım şirketleri anlık olarak fiyatlarda değişim yapılmasına imkan sunulmasını istiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER