Berat Albayrak’tan Açıklama! KYK Borçları Silindi Mi?

Üniversiteyi okurken sizin maddi sıkıntınızı gideren, KYK tarafından verilen Kredi, Üniversite bittikten sonra borç olarak karşımıza çıkıyor.

Berat Albayrak’tan Açıklama! KYK Borçları Silindi Mi?

Üniversiteyi okurken sizin maddi sıkıntınızı gideren, KYK tarafından verilen Kredi, Üniversite bittikten sonra borç olarak karşımıza çıkıyor. Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama, yüreklere su serpti. 

KYK kredisi alan kişilerin geri ödeme süreci devam ederken, milyonlarca borçlu gelecek müjdeli haberlerle kilitlendi. KYK Borçları Silinecek Mi? Sorusunun cevabı bugünkü yazımızda. Peki, KYK Borçları silinecek mi? İşte Berat Albayrak'tan yapılan KYK açıklamaları...

KYK kredi borçları yapılandırma ve erteleme gibi konuların detayları merak konusu oldu. 5 Milyon Öğrenciyi ilgilendiren çalışmanın geleceği 2020 de hayata geçirilecek. Bu kapsam dahilinde faizlerin silinmesi, yapılandırılması veya taksitlendirilmesi gibi konuları dile getiren Berat Albayrak, borcu olan kişilere nefes aldırdı. 

KYK Kredi Borçları Silenecek Mi? 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tan açıklama geldi. 

Malatya'dan Trabzon'a gelinceye kadar KYK Borçlarıyla ilgili gençlerin açıklama talep etmesi üzerine çalışma başladı. Berat Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe komisyonu tarafından müjdeli haber verildi. Berat Albayrak yaptığı açıklama da;

"KYK ile ilgili, gençlerimizle ilgili bir çalışma yapıyoruz; üniversiteden mezun olmuş arkadaşların borçlarıyla ilgili, yani bu konuda bir iyileştirme noktasında inşallah"  dedi. 

Borcunu ödemeyen kişilerin sayısı 10 yılda 5 milyon civarına ulaştı. Yaklaşık 250 Bin Üniversite Mezunu hakkında işlem başlatıldı. Borçların silinmesi için öğrenciler tarafından imza kampanyası başlatıldı. Konu ile ilgili görüşmeler mecliste başlatıldı. Kampanyaya yaklaşık 50 Bin Mezun öğrenci katıldı. 

Öğrenim borcu bulunan kişiler için tam teşekküllü hastaneden "Hayatını çalışarak kazanamaz" ibaresi bulunan bir sağlık raporu alanların ya da ölenlerin borçları silinmekte. 

KYK Borç Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır? 

Okulu bitirdikten sonra sigortalı bir işe başlayana kadar KYK borcunu ödeyemeyen kişiler için borç erteleme işlemi yapılmaktadır. PTT ye giderek e-devlet şifresi alarak e-devlet kapısı üzerinden borç erteleme işlemi yapılmakta. 

KYK Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Üniversite yıllarında burs alan kişilerin herhangi bir geri ödemesi bulunmamakta. Kredi alan kişilerin ise kredi borçları 2 yıl sonra ödenmesi gerekiyor. İş bulamayan kişiler için de bu durum daha sıkıntılı bir hal almaktadır. Ödeme de yaşanan zorluklarla ilgili durum sık sık mecliste taşınıyor. Ödenemeyen borçlara uygulanan gecikme faizinin de silinmesi talep edilmekte. 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2019, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER