Bolton ve Munchin'den PDVSA'ya yaptırım açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Venezuela petrol şirketine karşı yaptırım kararı açıkladı.

Bolton ve Munchin'den PDVSA'ya yaptırım açıklaması

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ortak basın toplantısında açıklama yaptılar. Bolton, Venezuela'da mevcut Nicolas Maduro yönetiminin artık ABD nezdinde ''gayrimeşru'' olduğunu ve geçici devlet başkanı olarak Juan Guaido'ya destek verip tanıdıklarını ve ordunun gücünün artık Nicolas Maduro'da değil, Juan Guaido'da olmasını istediklerini açıkladı ve orduyu derhal Juan Guaido'nun tarafına geçmesi konusunda uyardı. ABD'nin Venezuela petrol şirketine yaptırım uygulamaya başladığını ve uygulanacak olan yaptırımlara tüm şirketler ve ülkelerin uyması çağrısında bulunduklarını belirten Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ''PDVSA'ya uygulanacak olan yaptırım şirket ile işbirliği yapan şirketlere de geçerli. Bu şirketler yaptırıma maruz kalmamak için dikkat etmeli'' dedi.

Asker gönderilecek mi?

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD'nin Venezuela'ya asker gönderip göndermeyeceklerini açıklamadı. Başkan Trump'ın ise kısa sürede Nicolas Maduro'nun koltuktan ayrılmaması halinde asker göndermeyi planladığı ABD basınında iddia edildi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER