Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Tüm marketlerde file ve bez poşetler zorunlu olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm marketlerde filelerin ve bez poşetlerin zorunlu olacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: Tüm marketlerde file ve bez poşetler zorunlu olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yakın zamanda tüm marketlerde file ve bez poşetlerin zorunlu olarak sunulmasını sağlayacak olduklarını ve bunları sunmayan marketler ile ilgili ceza uygulayacak olduklarını açıkladı. Ücretli olarak bez ve file zorunluluğu getirecek olduklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Biliyorsunuz plastik poşetlere ilişkin bir kanun çerçevesinde bir uygulama gerçekleştiriyoruz ve Ocak 2019 itibariyle artık plastik poşetlerimiz ücretli hale geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayelerinde Bakanlığımızca yürütülen 'Sıfır Atık' projemiz var. Sıfır Atık projemiz kapsamında 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşlarında uygulamaya geçtik. İkinci 100 günlük eylem planlarımız çerçevesinde 13 bin kuruluşa bu sayıyı çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında poşet uygulaması ile ilgili geçtiğimiz günlerde bir yönetmelik yayınladık.

Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20'sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşetlere, filelere erişimini kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. 

Ücreti karşılığında ve kampanyalar kapsamında marketlerimiz vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre geçen senenin ilk 10 gününe göre yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz. Bu bizim için çok sevindirici.

Buradan tüm belediye başkanlarımıza uygulamaya destek verdikleri için teşekkür ediyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER