Cosmos (ATOM) Coin’i Cüzdanınıza Eklemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

ATOM, geliştiricilere kendi birlikte çalışabilir blok zincirlerini oluşturmaları için açık kaynaklı araçlar sağlayan merkezi olmayan bir ağ olan Cosmos'un yerel simgesidir. Cosmos (ATOM) Coin’i Cüzdanınıza Eklemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

EKONOMİ 27.01.2022, 23:31
Cosmos (ATOM) Coin’i Cüzdanınıza Eklemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

ATOM, geliştiricilere kendi birlikte çalışabilir blok zincirlerini oluşturmaları için açık kaynaklı araçlar sağlayan merkezi olmayan bir ağ olan Cosmos'un yerel simgesidir. Blok zincirlerle ilgili en büyük sorunlardan biri, bağımsız olarak oluşturulmaları ve çok azının birbirleri arasında veri aktarma yeteneğine sahip olmalarıdır. Cosmos, blok zincirlerinin Cosmos ekosistemindeki tüm blok zincirlerinde verileri ve belirteçleri özgürce paylaşmasına izin veren "blok zincirleri için internet" olmak istiyor.

Cosmos (ATOM) fiyatı

Cosmos, 2017'de bir ilk madeni para teklifinde (ICO) 16 milyon dolar topladı . Fonların yaklaşık 22 'si kuruculara ve madeni paranın geliştiricilerine, geri kalanı ise yatırımcılara gitti. Cosmos'un yıllık enflasyon oranı %7 ila  %20  arasında. Cosmos protokolü tarafından yönlendirilen oran, bir kerede ne kadar para yatırıldığına bağlı olarak otomatik olarak dalgalanır. “Stake etme”, yatırım getirisi elde etmek için para yatırmaya benzer. Kullanıcılar, ödül kazanmak için ATOM'larını "paylaşabilir" (belirli bir süre için akıllı bir sözleşmede kilitleyebilir). Süreç, zaman içinde faiz yaratmak için bir banka hesabına nakit para yatırmaya benzer. Stakerler, ağı güvence altına alan çalışmaları için ödülleri kazanırlar. 2019 ve 2020'de ATOM'un fiyatı 2 ila 8 dolar arasındaydı. 2021'deki bir kripto boğa koşusu sırasında, ATOM'un fiyatı Mayıs'ta 29.44 $'a yükseldi. Dört ay sonra, ATOM'un fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 44,54 $'a ulaştı. Oradan, ATOM'un fiyatı Ekim 2021'de tekrar 43.22 $ 'a yükselmeden önce kısa bir süre düştü.

Cosmos nasıl çalışır? Binlerce kripto para birimi var, ancak bunların çoğu birbirleriyle iletişim kuramaz – örneğin bir kullanıcı Dogecoin ağı üzerinden tron   gönderemez. Cosmos, blok zincirlerinin birbirine bağlanmasına izin vererek bu sorunu çözmeye çalışan en iyi bilinen platformlardan biridir. Cosmos'ta her bir blok zincirine "bölge" denir. Her blok zinciri, tüm blok zincirlerini birbirine bağlayan blok zincirler arası iletişim (IBC) protokolüne bağlıdır. Hem Tendermint'in Bizans Hata Toleranslı fikir birliği protokolünün hem de IBC protokolünün konuşlandırılmasıyla, Cosmos üzerine inşa edilen blok zincirler, diğer blok zincirleriyle etkileşime girerken bağımsızlıklarını korur. Tendermint, Cosmos ağına temel katkı sağlayan bir yazılım şirketidir. Cosmos ayrıca geliştiricilere, belirli kullanım durumları için özelleştirilebilen yeni blok zincirlerini hızla dağıtmalarına olanak tanıyan önceden oluşturulmuş modüller sağlar. Cosmos, ağını güvenceye almak için, bir blok zincirini güvence altına almanın daha çevre dostu bir yolu olan hisse kanıtı yöntemini kullanır ve kimsenin kendilerine ait olmayan parayı harcamamasını sağlar. Ancak eleştirmenler , algoritmanın Bitcoin'in çalışma kanıtı yöntemi kadar güvenli veya merkezi olmayan olmadığını savunuyorlar.

Önemli olaylar ve yönetim

2016 yılında, Tendermint kurucu ortakları Jae Kwon ve Ethan Buchman, blok zincirleri bağlamak için yeni bir protokolü açıklayan “ Cosmos: Dağıtılmış Defterler Ağı ” adlı beyaz kitabı yayınladı . O yılın ilerleyen saatlerinde, Cosmos'un gelişimini desteklemek için Interchain Foundation'ı kurdular. 2019'da Cosmos , protokol üzerinde çalışan ilk blok zinciri olan Cosmos Hub'ın yanı sıra projenin ilk sürümünü başlattı .Kwon ve ilk Cosmos yazarı Zaki Manian , Cosmos'un kurucu ekibinin üç şirketle kendi yollarını ayırmalarına yol açan, kamuoyuna oldukça açık ciddi bir dava yaşadı. 2021'in başlarında Cosmos, yüzlerce Cosmos blok zincirini ilk kez birbirine bağlayan projenin kritik bir parçası olan IBC'yi etkinleştirerek Stargate yükseltmesini başlattı.

Yorumlar (0)