Dolar ne kadar oldu, dolar yükselecek mi? 2019 Ocak dolar kuru

Amerikan doları ne kadar oldu, TL karşısında dolar neden değer kazandı?

Dolar ne kadar oldu, dolar yükselecek mi? 2019 Ocak dolar kuru

Apple'ın karlılık uyarısından hemen sonra Amerikan doları, TL karşısında değer kazandı ve TL'de kayıplar hızlı bir şekilde yükseldi. Dolar kurunun yükselmesi ile ve 5.58 TL seviyesini hafta içerisinde test etmesinin ardından bugün günü sakin bitiren kur 5.41 TL seviyesinde günü tamamladı. Dolar kuru yükseldiğinde alım yapan yatırımcının birkaç saat arayla binlerce lirasını 15 kuruş kadar fark dolayısı ile kaybetmesi ise dolar kurunun ve TL'nin değer dengesinin tutmadığını, değer kayıplarının anlık olabileceği ve real bir yükselme olmadığı yönünde yorumlandı.

TL'nin değeri azalıyor

Türk Lirası, dünyada değeri hızla azalan para birimleri arasında ilk sıralarda. Amerikan doları karşısında değeri hızla eriyen ve en son 7 TL seviyesini aşmasının ardından dünyanın en hızlı değer kaybeden para birimlerinden birisi olan Türk Lirası'nın son aylardaki 5 TL 40 kuruş seviyelerindeki* dolar kuru dolayısı ile nispeten mevcut seviyelerini korusa da değerinin dakikası dakikasına bile uymayabiliyor olması yatırımcılar açısından hem risk, hem karlılık açısından belirli riskler yaratabiliyor.

Dolar kurunun gün içerisinde 5.41-5.45 TL seviyesi arasında gidip gelmesi ve hafta sonuna girecek olduğumuz yarın itibari ile durgun seyretmesi, hafta başından itibaren ise tekrar değerinde değişiklikler olabileceği ekonomistlerin görüşü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER