Dünya Borsaları Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Yurt dışı piyasalarda yaşanan gelişmeler, Dünya borsalarında rekor getirdi.

Dünya Borsaları Rekor Üstüne Rekor Kırdı

Dünya borsalarında, ekonomik aktiviteye ilişkin iyi gelen veriler bir yana, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 1,6'nın altına gerilemesiyle birlikte rekorlar art arda geldi.

Küresel piyasalarda uzun zamandır enflasyon verileri korkutuyordu. Yatırımcıların odak noktasında ABD'nin enflasyon açıklaması da vardı. Ülkede aylık enflasyon yüksek bir artış gösterdi hatta 2018'den bu yana zirve seviyeleri gördü.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri haftayı 5 baz puan düşüşle yüzde 1,57'den tamamladı. Altının ons fiyatı bu hafta yüzde 2 arttı. 1.778 dolar oldu.

Haftalık bazda Brent petrol ve bakırın fiyatı da yükseldi. Kripto paralarda ise yine hareketlilik göze çarptı. Bitcoin 64 bin 854 dolarla tarihi zirvesini gördü.

Bu haftayı alıcılı kapatan New York borsasında, bir önceki hafta kapanışına göre S&P 500 endeksi yüzde 1,57, Dow Jones endeksi yüzde ise yüzde 1,36 artış ile tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirirken, Nasdaq endeksi yüzde 0,58 değer kaybetti.

Asya borsaları karışık bir tutum sergilerken, Avrupa borsalarında DAX, FTSE, CAC 40 ve MIB 30 endeksi değer kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise politika faizini değiştirmedi. Fiyatlamalar açısından Borsa İstanbul'da öne çıkan gelişme ise uzun süredir satıcılı seyreden banka hisseleri ilgi gördü. BIST 100 endeksi haftayı bir önceki hafta kapanışına göre 1.408,14 puanla değer kazanarak kapattı.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.440 ve 1.465 seviyelerinin güçlü direnç, 1.340 puanının ise destek olarak öne çıktığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER