Emeklilere Bayram Müjdesi Verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası bazı açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamaların içerisinde şüphesiz en dikkat çekeni de emekliler için verilen müjdeydi.

Emeklilere Bayram Müjdesi Verildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrası bazı açıklamalar yapılmıştı. Yapılan açıklamaların içerisinde şüphesiz en dikkat çekeni de emekliler için verilen müjdeydi. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada:

Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz. 12,7 milyon vatandaşımıza 12,3 milyar lirası Kurban Bayramı ikramiyesi olmak üzere toplamda 38 milyar liralık ödeme gerçekleştireceğiz.

Türkiye ekonomisinin en sağlam alanlarından birisi de kamu maliyesidir. Ocak-mayıs döneminde son derece güçlü bir bütçe performansı gösterdik. Geçtiğimiz senenin ilk 5 ayında bütçe açığı 90,1 milyar lira iken bu yılın aynı döneminde açık 7 milyar liraya geriledi. Bu şekilde oluşturacağımız mali alanın gerekmesi durumunda vatandaşların ihtiyaçları için kullanacağız. Ekonomik kararlara olumsuz etki edecek yatırımların ve girişimciliği engelleyebilecek maliyette ağır bir vergi yükünün ortaya çıkmasını istemiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde giyimde, ilaç-tedavi hizmetlerinde, zirai faaliyetlerde, turizmde ciddi KDV indirimleri yaptık. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların vatandaşlarımıza yansımalarının en aza indirgenmesi için gerekenleri yaptık. Ekonomi Reform Programı'mız kapsamında basit usulde vergilendirilen esnafımızın tüm kazançlarını vergi dışı bırakıyoruz. Kurumlar vergisi oranını 2023'ten itibaren yüzde 20 seviyesine indiriyoruz. Yıl sonuna kadar işe alınacak her bir işçi için, asgari ücret üzerinden ödenmesi gereken tüm SGK primleri ve vergileri 12 ay boyunca karşılıyoruz. Tüm işlemlerde KDV oranının yüzde 18 olduğunu varsaydığımızda, OECD ülkeleri arasında KDV oranı en düşük ikinci ülkeyiz.

Yüksek enflasyonla mücadele takım oyununu gerektiriyor. Merkez Bankamız bu sorunu çözmekte kararlı bir yaklaşıma sahiptir. Türk lirası cinsi varlıkların cazibesini artıracak uygulamalar geliştiriyoruz.Salgınla uğraşırken yatırımları ekonomiyi, reformları, dış politikatı ihmal etmediğimiz gibi güvenlik sorunlarıyla da mücadelemizi kesintisiz sürdürüyoruz. Öncelikle 28 yıl önce bugün Başbağlar'da teröristler tarafından katledilen kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum. Tüm şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütlerine adeta göz açtırmıyoruz. Milli güvenliğimizi tehdit eden yapıların tepesine biniyoruz. Bu yapıları besleyen ana omurgaların yönetim kademelerinin mali ve lojistik damarlarını felç ediyoruz. Yapılan operasyonlar neticesinde PKK'nın üst kadrosu tarihinde ilk kez Kuzey Irak'ta hareket edemez, örgütü yönetemez hale gelmiştir.'' Denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER