Küresel piyasaları belirsizlikler vurdu

Yurt içi ve küresel piyasalarda yatırımcıları neler bekliyor?

Küresel piyasaları belirsizlikler vurdu

Bugün yurt içi piyasa gündemi sakin. Yurt dışı piyasalarında Euro bölgesinde büyüme, ABD'de dış ticaret dengesi ve Almanya ZEW endekslerine dair veriler izlenecek. Gelişmiş ülkelerin merkez bankası para politikalarına dair belirsizlikler küresel piyasaları zor duruma soktu.

Dolar endeksi 90 seviyesinin üzerinde yatay bir seyir izlerken, ABD'de borsalar karışık seyir izliyor. Dow Jones endeksi yüzde 0,36 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,08 geriledi, buna karşın Nasdaq endeksi yüzde 0,49 değer kazandı.

Avrupa'da Almanya hariç diğer ülkeler borsada kazandı. Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,2 artışla 1,2190'a çıktı. İngiltere, Fransa, İtalya'nın endeksleri değerlendi, Almanya DAX 30 endeksi değer kaybetti.

Japonya'da ise GSYH yüzde 3,9 geriledi. Verilerin ardından Nikkei 225 endeksi yatay bir seyre geçerken, Güney Kore ve Çin endeksleri değer kaybı yaşadı.

Yurt içinde, dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,99 değer kazanarak günü 1.447,08 puandan tamamladı. Dolar/TL paritesi ise bugün piyasa açılışında 8,6230 seviyesine geçti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER