Milyonların Merakla Beklediği 2020 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı

Aralık ayının başından bu yana işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Belirlenen asgari ücret tutarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıkladı.

Milyonların Merakla Beklediği 2020 Yılı Asgari Ücreti Açıklandı

Asgari ücretin belirlenmesi sürecini titizlikle yürüttüklerini söyleyen Zehra Zümrüt Selçuk, işveren ve işçiyi birlikte koruyarak işgücünün etkin bir şekilde sürdürülebilmesini göz önünde bulundurduklarını söyledi. Bugün yapılan toplantıyla birlikte 4 defa komisyonun toplandığını hatırlatan Bakan Selçuk yapılan zammın işçilere, işverenlere ve tüm milete hayırlı olmasını dilediğini söyledi.

İşçi temsilcilerinin verilen zam oranına ilişkin kararı onaylamadıklarını belirten Selçuk, kararın oy çokluğuyla alındığını söyledi. Geçmişten bugüne gelene kadar kendi hükümetleri döneminde hiçbir zaman asgari ücret zammının enflasyon oranının altında kalmadığını hatırlatan Selçuk, bu yıl yapılan zam oranının % 15 olduğunu belirtti.

Konuşmasının sonunda heyecanla bekleyen basın mensuplarına yeni asgari ücret tutarını söyleyen Selçuk, 2020 yılında asgari ücretin brüt 2,943 lira, net ise 2,324 lira olarak belirlendiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER