TL'ye dönüşüm desteğinde kurumlar vergisi istisnası getirilecek

Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi hususunda yapılan düzenlemede son gelişmeler…

EKONOMİ 12.01.2022, 09:08
TL'ye dönüşüm desteğinde kurumlar vergisi istisnası getirilecek

Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi hususunda yapılan düzenlemede son gelişmeler…

TL’ye dönüşüm desteklerinde kurumlar ve şirketler de son olarak destek kapsamına alınmıştı. Konuya dair yeni bir düzenleme daha geldi.

KURUMLAR VERGİSİ İSTİSNASI GELİYOR!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan gelen bilgilere göre, kurumlar vergisi mükellefleri, 31 Aralık 2021 tarihli bilançolarında yer alan döviz bazlı nakit parasını TC Merkez Bankasının düzenlemeleri kapsamında Türk lirasına dönüştürmeleri durumunda bu amaçla açılacak TL mevduat ve katılım hesaplarında minimum 3 ay vadeli olarak değerlendirebilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan bu yeni taslak kapsamında, kur değerlemesi sonucu hesaplanan kur farkı kazançları kurumlar vergisinden ayrı tutulacak. Süre sonunda ortaya çıkan faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden ayrı tutulacak.

Türk lirasına dönüştürme prosedürünün 17 Şubat 2022 tarihine dek yapılması halinde, 2021 yılı son geçici vergi dönemi için de bu istisnadan faydalanılabilecek.

ALTIN DÖNÜŞÜMÜ DE BU KAPSAMDA

Kurumlar vergisi mükellefleri, altın hesaplarındaki varlıkları ile işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesabı bakiyelerini dönüşüm fiyatı üstünden TL’ye çevirebilecek.

Elde edilen Türk lirası varlığının minimum 3 ay vadeli Türk lirası katılma ve mevduat hesaplarında değerlendirilmesi halinde, altının Türk lirasına çevrildiği tarihte edinilecek olan kazançlar ve vade sonunda ortaya çıkan faiz ve kar payları da kurumlar vergisinden ayrı tutulacak.

Yorumlar (0)