Türkiye, Bal Üretiminde Dünyada İkinci Sırada

Ülke ekonomisine büyük katkısı olan bal üretimi, Türkiye'yi dünyada 2. sıraya taşıdı...

Türkiye, Bal Üretiminde Dünyada İkinci Sırada

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Bal Ormanı fikri, bugün meyvelerini vermeye başladı. 2013-2018 yıllarını kapsayan Bal Ormanı Eylem Planı için hazırlıklar 2010 yılında başlamıştı. Buna göre; Cumhuriyetin 100. yılına kadar 720 adet bal ormanı kurulması hedefleniyor. Bal üretimi için sağlanan desteklerle ülkemiz bal üretiminde dünyada ikinci sıraya yükseldi. İlk sıranın sahibi ise Çin.

Arıcıların faaliyetlerini geliştirmek ve verimli alanlardan etkin bir şekilde yararlanmalarını sağlamak için 2017 yılında bir hamle yapılmıştı. Bal Ormanlarının İşletilmesi ve Yönetilmesi Tebliği, devlet ormanlarındaki arıcılık faaliyetlerini destekliyordu. Müdürlükten gelen son habere göre; geçtiğimiz yıl 6.515 hektar alanda 68 adet bal ormanı oluşturuldu. 2021'de 1.680 hektarlık alanda 56 bal ormanı daha kurulacak.

Bal üretimini artıracak arı otu, lavanta, püren, kekik gibi nektarlı türlerin ekimi yapıldı. Biyolojik çeşitlilik artırılacak ve ekosistemin ihtiyaçları karşılanacak.

2010 yılında hayata geçirilen bu fikir, 2019 yılına dek ülkemizdeki kovan sayısını 3 milyon artırdı. Bal üretimi 30 bin ton daha arttı. Dış ticarette yeri olan bal üretimi yılda 110 bin tonu bulurken, bunun 80 bin tonu çiçek balı ve 30 bin tonu çam balından elde edildi. Şu anki bal üretiminin ham piyasa değeri 450 milyon dolara yakın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER