Türkiye'ye Yabancı Yatırımcının İlgisi Sürüyor

Salgının ekonomiyi vurmasına rağmen, ülkemizde 8 milyar dolarlık yabancı yatırım yapıldı.

Türkiye'ye Yabancı Yatırımcının İlgisi Sürüyor

Türkiye, son 1 yıl içinde yabancı yatırımcıların gözdesi oldu. Salgın koşullarına rağmen ülkemiz halen büyük bir cazibe merkezi!

2020 yılında yaşanan kısıtlamalar ve zorlu ekonomik koşullar, yabancı yatırımcıyı pes ettirmedi. Yaklaşık 8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım çektik.

Dünyada yabancı yatırım seviyeleri 2020 yılında %42 oranında düşüş yaşarken, gelişmiş ülkelerde yabancı yatırımlar %69 oranda azaldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırım tutarı 2020 yılında %16,5 azaldı. Dolayısıyla en az düşüş oranı Türkiye'de görüldü.

Yabancı yatırımcıların Türkiye'deki doğrudan sermaye yatırımları 5,5 milyon dolar seviyesinde kaldı. Salgına rağmen sermaye yatırımlarında yalnızca %3,6'lık düşüş yaşandı.

İtalya İlk Sırada...

Türkiye'ye en çok sermaye yatırımı yapan ülke İtalya oldu. 977 milyon dolarlık yatırım yapan ülkeyi ABD, İngiltere, Lüksemburg ve Katar takip etti!

En Fazla Yatırım Yapılan Sektör

1 milyar 387 milyon dolarlık yabancı yatırımla ilk sırada finans sektörü yer aldı. Onu bilgi ve iletişim, toptan ve perakende, ulaştırma sektörleri izledi. Analistler bu konuda Türkiye'yi başarılı görüyor...

Geçen yıl yabancılar ülkemizde 4 milyar 400 milyon dolarlık gayrimenkul satın aldı. Sektörün gelişimi açısından bunun önemi vurgulandı. Analistler, "Türkiye'nin küresel piyasalardaki sert düşüşe rağmen daha az etkilendiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER