Türkiye’nin Dış Borcu Ne Kadar? Bu Borç Kapanır mı?

Türkiye’nin Dış Borcu Ne Kadar? Bu Borç Kapanır mı?

Türkiye’nin Dış Borcu Ne Kadar? Bu Borç Kapanır mı?

 

Türkiye dünya üzerinde hızla gelişen ülkelerden bir tanesi, bunu biz ve bizim ülkemizle ilişiği olan ülkeler çok iyi biliyor. Daha güçlü bir Türkiye olmak isteyen ülkemiz de genel anlamda baktığımız zaman, sağlık çok iyi, eğitim şimdilik idare eder ama ekonomi pekte iyi değil. Ülkemiz şu an bayrağı olan tam bağımsız bir Türkiye gibi gözükse de dış borcu azaltmadan istediği yere gelemez. Birine borçlu olmak ona esir olmak anlamına gelmez ama ondan bağımsız da olma şansımız yoktur. Bu şartlar altında Türkiye’nin dış borcu ne kadar sorusu çok sorulan bir sorudur;  Türkiye’nin dış borcu ve bu borç nasıl kapanır? Cevabı

244,6 milyar dolar dış borç var

 Bahsettiğimiz tutar çok büyük bir tutar mı evet küçük bir tutar da sayılmaz. Türkiye bu kadar borç içinde ben tam bağımsızım diye bilir mi? Bu soru sizlerin kendi kafanızda cevap vereceğiniz bir soru olsun. Asıl soru Türkiye bu borcu kapatabilir mi; Türkiye’nin dış borcu yaklaşık olarak gelirin yüzde 30luk kısmını oluşturuyor; iç borçlanma hadi idare edilir belli bir süre ama bu dış borç kapanmalı ki gerçekten istenilen yerlere ulaşalım. Türkiye’nin dış borcu gelirin yüze 30luk kısmına aitse hala yüzde 70lik kısım boş evet, bunun bir yüzde 30luk kısmı da aynı şekilde ülke için harcanacak para olsa, demek ki ülkemizin yüzde 40lık kısımla kemer sıkma politikasına gitmesi lazım.

Ekonomik kalınma planları hazırlanmalı

Eminiz ki ülkemizin kalkınma adına planları vardır ama bunların yeterli olmadığını hep birlikte görüyoruz; bu ülke her şartta devletinin arkasında duran bir halka sahip. Açlık sınırının altında maaşla bile gıkı çıkmadan vergisini ödeyen ve durmadan çalışan halkımız için daha iyi şartlar ve temelli ekonomik değişim şart gözüküyor.

Tarıma artık el atılsın

Türkiye eskiden tarım ülkesi olan bir ülke konumundaydı; 3. Sınıf ülkeler tarım ülkesi ile ilerleyerek şimdilerde tarımdan komple kopmak üzereyiz. Ekonomi yapboz gibidir; bütün parçalar bir olmadıkça bütünü göremezsin, onun için kalkınma hamlesine tarımla başlamak en mantıklısı olacaktır. Ülkemiz kendi topraklarında tarım ürünlerini pahalı alıyor; ülkenin alım gücü düşük olduğu da bir gerçek, o zaman ne oluyor insanlar daha yoksul düşüyor. Yoksul insana kemer sık derseniz size delik kalmayan pantolon kemerini gösterir.

Sanayi’de kalkınma hamleleri yerinde

Ülkemiz de bir atasözü varır; yiğidi öldür ama hakkını yeme diye; tarımda ne kadar kötüye doğru gidiyorsak, sanayi alanında da öne doğru bir ilerleyişimiz var. Bu iki alan birlikte oldursa o zaman daha hızlı ve sağlam temelleri olan bir kalkınma zincirimiz olur. Türkiye tarıma ve sanayiye muhtaç bir ülkedir; sadece ülkemiz değil bütün dünya muhtaçtır; o yüzden öncelikle bu iki alanda ilerleme olacak ki borçlar için ihracat olsun.

 Çalışacağız çalışacağız çalışacağız

  Ülkemizin hedeflerine ulaşması için yapılması gereken bu çalışmak; bunu sadece halk için değil yönetici bazında da söylüyorum. Halk ne kadar üretirse üretsin bu üretilen ürünler değerinde olmadıktan sonra yapılan işlemler yine zarar doğru yola çıkmış olacak. Biz ülkemizin ekonomik anlamda da bağımsız bir ülke olmasını istiyorsak, dolar yükseldi ne olacak demek istemiyorsak, yarın eskisinden daha fazla üreteceğiz. Türkiye her şekilde bir cennettir; her türlü toprak, her türlü ürün yetişebilir. Sanayilerimizin bacaları 7 gün 24 saat tütebilir; bu çalışmaz azmi de biz de vardı. Günümüz insanı da tembellikten vazgeçmeyi öğrenmeli ve daha çok çalışarak ülkece başarmalıyız.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2020, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER