Vergi ödemeleri için yarın son gün

1 Mayıs'ta başlayan vergi borcu ödemeleri için son gün 31 Mayıs.

Vergi ödemeleri için yarın son gün

1 Mayıs'ta başlayan vergi borcu ödemeleri için son gün 31 Mayıs.

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların üçüncü taksit ödemeleri 1 Mayıs 2021 tarihinde başlamıştı. Son ödeme günü yarın yani 31 Mayıs.

Ödemeler Başkanlığın internet adresi olan www.gib.gov.tr üzerinden "Borç Sorgulama ve Ödeme" menüsünden yapılabiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mobil uygulamasından veya interaktif Vergi Dairesi'nden yapılabiliyor. Banka ve kredi kartı ile ödemeler kabul ediliyor.

Vergi borcu son taksit ödemeleri banka hesabından havale, vergi dairesi vezneleri, PTT ve vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Sokağa çıkma yasakları boyunca Ocak-Şubat-Mart dönemine ait ödemeler için de süre uzatılmıştı.

Koronavirüs nedeniyle mağduriyet yaşayan mükelleflerin son ödeme günü geldi. 31 Mayıs son gün. 2021 yılına dair emlak ve çevre temizlik vergilerinin ilk taksit ödemeleri için de yarın son gün.

Salgından en çok etkilenen sektörlere bakılarak KDV'lerde indirim yapılmıştı. Buna göre, iş yeri kira stopajlarından alınan vergi yüzde 20'den yüzde 10'a düşürülmüş, iş yeri kiralama hizmetlerinde KDV yüzde 18'den yüzde 8'e indirilmişti.

Konaklama tesislerinde geceleme hizmetindeki yüzde 1'lik KDV indirimi ise 30 Haziran'a kadar geçerli olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER