Yeni Asgari Ücretin Belirleneceği Toplantı Tarihi Belli Oldu

Milyonlarca çalışanın heyecanla beklediği 2020 yılı asgari ücret zammının belirleneceği son toplantının tarihi açıklandı.

Yeni Asgari Ücretin Belirleneceği Toplantı Tarihi Belli Oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından yapılan açıklamaya göre işçi ve işveren temsilcilerinin de katılacağı ve nihai kararın verileceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı 26 Aralık 2019 Perşembe günü saat 14.00’te yapılacak. Böylece 2 Aralık tarihinde başlayan bu uzun maratonda son söz söylenecek ve milyonlarca işçinin yeni yılda alacakları maaş ortaya çıkacak.

İşçi ve İşveren Temsilcilerinin Talepleri

İşçi sendikaları bu yıl ilk defa ortak bir tutum sergileyerek tek bir rakam açıkladı. Yeni asgari ücretin 2,578 lira olması gerektiğini ifade eden sendika temsilcileri, daha aşağıda bir rakamı onaylamayacaklarını duyurdu. Öte yandan işveren sendikası TİSK ise hem işverenlere devlet tarafından verilen desteğin artırılmasını istemiş, hem de asgari ücretin 2,262 liradan daha yüksek olmaması gerektiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanından Jest Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da her yıl yaptığı asgari ücret jestleri hatırlatılmış ve bu sene de bir jest yapıp yapmayacağı sorulmuştu. Erdoğan, Bakanlık tarafından yapılacak çalışmayı gördükten sonra bir jest daha yapacağını taahhüt etmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER