Uzun zamandır tartışılan Twitter sonunda Elon Musk’a satıldı. 44 milyar dolara satılan Twitter, daha önce Musk ile mahkemelik olmuştu. Musk tarafından 44 milyar dolarlık teklif yeniden sunuldu. SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk tarafından uzun zamandır tartışılan plan sonunda gerçekleştirildi. Twitter resmen artık Elon Musk’ın oldu.

Twitter’ın sahibi Elon Musk!

Twitter’ın sahibi artık Elon Musk oldu. Elon Musk’ın ilk yaptığı şey ise politika şefi Vijaya Gadde, genel danışman Sean Edgett ve CEO Parag Agrawal’ı kovmak oldu. Elbette bu yöneticiler işten kovulsa da tazminatlarını aldılar. CEO Agrawal 38,7 milyon dolar, Segal 25,4 milyon dolar, Gadde ise 12,5 milyon dolar tazminat aldı. Elon Musk tarafından ortaya çıkan bazı mesajlaşmalar vardı. Bu mesajlaşmalarda:

“Hem ödeme hem de Twitter gibi kısa mesaj/bağlantılar paylaşabileceğin blokzincir tabanlı sosyal medya sistemi fikrim var. Zincire mesajını kaydettirmek için ufak bir ödeme yapman gerekecek, böylece bot ve spam hesapların büyük çoğunluğu ortadan kaybolacak. Boğacak bir boğaz yok, dolayısıyla konuşma özgürlüğü garanti olacak.

Puzzleın ikinci parçası ise tüm blokzincir mesajlarının, sana gönderilen ya da senin gönderdiğin mesajların, takipçilerinin veya senin takip ettiklerinin bir kopyasını tutan devasa gerçek zamanlı bir veri tabanı.

Üçüncü parça ise telefonda veri tabanına bulut üzerinden ulaşan Twitter gibi bir uygulama. Bu fikir patlayabilir.”

Elon Musk aynı zamanda Twitter'ı blokzincir tabanlı bir yere dönüştürmeyi hedefliyor. Konuyla ilgili Musk:

“Plan B, Twitter’ın blokzincir tabanlı bir versiyonu. Burada Tweet’ler, zincir üzerindeki işlemlerde yorumlara gömülü olacak. Dolayısıyla bir yorum yapmak ya da bu yorumu repostlamak için 0.1 Doge gibi ücret ödemek zorunda olacaksın." dedi.

Site İçi SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? Site İçi SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Elon Musk, Twitter’ı neden satın aldı?

Elon Musk, resmi twitter hesabı üzerinden Twitter’ı neden satın aldığını açıkladı. Elon Musk tarafından yapılan açıklamada:

“Değerli Twitter Reklamverenleri

Twitter'ı edinme konusundaki motivasyonumu paylaşmak için kişisel olarak ulaşmak istedim. Twitter'ı neden satın aldığım ve reklamcılık hakkında ne düşündüğüm konusunda çok fazla spekülasyon yapıldı. Çoğu yanlış çıktı.

Twitter'ı almamın nedeni, geniş bir inanç yelpazesinin şiddete başvurmadan sağlıklı bir şekilde tartışılabileceği ortak bir dijital kent meydanına sahip olmanın uygarlığın geleceği için önemli olmasıdır. Şu anda sosyal medyanın, daha fazla nefret üreten ve toplumumuzu bölen aşırı sağ ve aşırı sol yankı odalarına bölünmesi konusunda büyük bir tehlike var.

Bitmek bilmeyen tıklama arayışında, geleneksel medyanın çoğu, parayı getirenin bu olduğuna inandıkları için, bu kutuplaşmış aşırı uçları körükledi ve besledi, ancak bunu yaparken diyalog fırsatı kaybedildi.

Bu yüzden Twitter'ı satın aldım. Kolay olacağı için yapmadım. Daha fazla para kazanmak için yapmadım. Sevdiğim insanlığa yardım etmek için yaptım. Bunu alçakgönüllülükle yapıyorum ve tüm çabalarımıza rağmen bu hedefe ulaşmadaki başarısızlığın çok gerçek bir olasılık olduğunu kabul ediyorum.

Bununla birlikte Twitter, açıkçası her şeyin sonuçsuz bir şekilde söylenebileceği, herkes için özgür bir cehennem ortamı olamaz! Yasalara bağlı kalmanın yanı sıra, platformumuz tüm yaşlardan herkese karşı sıcak ve misafirperver olmalı; tercihlerinize göre istediğiniz deneyimi seçebileceğiniz, örneğin film izlemek veya çeşitli video oyunları oynamak için seçebileceğiniz bir yer gibi.

Ayrıca reklamın doğru yapıldığında sizi memnun edebileceğine, eğlendirebileceğine ve bilgilendirebileceğine çok inanıyorum; size varlığından hiç haberdar olmadığınız, ancak sizin için doğru olan bir hizmet, ürün veya tıbbi tedavi gösterebilir. Bunun doğru olması için, Twitter kullanıcılarına ihtiyaçlarıyla mümkün olduğunca alakalı reklamlar göstermek önemlidir. Alaka düzeyi düşük reklamlar spam'dir, ancak alaka düzeyi yüksek reklamlar aslında içeriktir!

Temel olarak Twitter, markanızı güçlendiren ve işletmenizi büyüten, dünyanın en saygın reklam platformu olmayı hedeflemektedir. Bizimle ortak olan herkese teşekkür ederim. Birlikte olağanüstü bir şey inşa edelim.”