Yer Çekiminin Olmadığı Türkiye'deki 'O Yer' Nerede?

Kimse inanmıyor, ama burada "yer çekimi" yok! İşte, Türkiye'deki o ilginç nokta...

Yer Çekiminin Olmadığı Türkiye'deki 'O Yer' Nerede?

Erzurum'da Palandöken Dağları'nda konumlanan Abdurrahman Gazi Türbesi'ne çıkan yokuşlu yolda arabalar kendiliğinden yukarı çıkabiliyor. Çünkü, tam bu noktada yer çekimi yok!

Türbe'ye çıkan 200 metrelik gizemli yola giren sürücüler gözlerine inanamıyor. Dünyada yer çekiminin olmadığı iddia edilen 8 yer arasına giren o nokta, Erzurum'da... Bu haberle şimdiden turistlerin ve halkın ilgisini çeken ilginç noktayla ilgili detaylar...

Yer çekiminin olmadığını duyan, Türkiye'nin dört bir yanından Erzurum'a akın etti. Deneme yapanlar, gözlerine inanamadı.

Bu Bir Mucize!

Gizemli olarak ünlenen bu yol, her gün yüzlerce vatandaş tarafından ziyaret edilmeye başlandı. Yol üzerinde yer alan tableda şöyle yazıyor:

"Aracı durdurunuz. Vitesi boşa alınız. Frenden ayağınızı çekiniz. Denemeye başlayabilirsiniz."

Deneme yapan sürücüler kontağı kapatıp araçlarının kendi kendine 200 metrelik yolu yokuş yukarı çıkmasını hayretle izliyor. Erzurum'daki gizemli yol, özellikle yaz aylarında büyük ilgi görüyor. Büyükşehir Belediyesi, yolun başlangıç noktasına tabela bile yerleştirdi. Bu yolla ilgili vatandaşlar çeşitli inanışlara sahip. Bazılarına göre buranın gizemi tamamen türbeye yakın olmasıyla ilgili.

Aracın kontağını kapatmak ya da açık bırakmak sürücüye kalmış bir tercih. Vitesi boşa alıp, gaza ve frene dokunmadan araç yokuş yukarı 200 metre çıkabiliyor. Bu şekilde yukarı doğru çıkan araçlar, zıt yönden gelince de geri geri gidiyor. Bazı inançlara göre, yolun altında manyetik bir şey olduğu düşünülüyor. Tanıdıkları vasıtasıyla bu yoldan haberdar olanlar, yakınlarıyla birlikte sık sık bu noktaya geliyor ve denemeler yapıyor. Şaşırtıcı bu durum, bölgenin turistik değerini yakın zamanda arttırabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER